Share

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۲۸ نوامبر/ ۷ آذر در سفری اعلام‌نشده وارد افغانستان شد و به مناسبت عید شکرگذاری در پایگاه نظامی بگرام، در جمع سربازان آمریکایی حضور یافت و در همین پایگاه هم با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

اوایل نوامبر/ آبان طالبان استادان آمریکایی و استرالیایی دانشگاه آمریکایی را که بیش از سه سال در گروگان‌ آن‌ها بودند آزاد کردند و امیدها را برای احیای مذاکرات صلح افزایش دادند. این نخستین سفر ترامپ به افغانستان در دوران ریاست جمهوری اوست. ترامپ در جمع سربازان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی بگرام در سخنان کوتاهی گفت:

«طالبان می‌خواهند توافق کنند و ما با آن‌ها دیدار می‌کنیم و به آن‌ها می‌گوییم که باید توافق بر سر آتش‌بس باشد و آن‌ها نمی‌خواستند بر سر آتش‌بس توافق کنند اما فکر می‌کنم که حالا می‌خواهند. احتمالاً به این شکل درخواهد آمد.»

رابرت اوبران، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جمعی از محافظان و خبرنگاران و همچنین گروهی از مأموران امنیتی ترامپ را در این سفر همراهی می‌کنند.

ژنرال مایک مایلی، رئیس ستاد ارتش مشترک افغانستان که پیش از ترامپ وارد پایگاه بگرام شده بود، از رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد. مایلی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفته بود:

«۱۸ سال است که عمیقاً درگیر مسائل افغانستان هستم. فکر می‌کنم نسبت به هر زمان دیگری بخت این‌که مذاکرات صلح به نتیجه مثبت برسد بیش‌تر است. (…)  حتی با داشتن بخت کم، شاهد مذاکرات موفقیت‌آمیز صلح در آینده نه‌چندان دور خواهیم بود.»

پس از حمله‌ طالبان به کابل و کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر مذاکرات بین طالبان و آمریکا با هدف پایان دادن به جنگ متوقف شد. در ان زمان پیش‌نویس توافق صلح با طالبان آماده شده بود. طالبان دولت مرکزی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشتر بخوانید:

رئیس ستاد ارتش آمریکا: صلح با طالبان دور نیست

Share