Share

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، نامه‌ای انتقادی به بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نوشته و او را به دادن قول‌های «فریبنده» متهم کرده است. ریچارد راتکلیف از بوریس جانسون پرسیده چرا در زمانی که وزیر خارجه بود، به قول خود برای بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران عمل نکرده است?

نازنین زاغری و همسر او ریچارد راتکلیف

روزنامه گاردین روز جمعه ۲۹ نوامبر محتوای این نامه را که بیش از سه ماه پیش به طور خصوصی برای بوریس جانسون نوشته شده، منتشر کرد.

ریچارد راتکلیف در این نامه نوشته است:

«داستان ما نشان می‌دهد پاسپورت بریتانیایی در دوره شما چه ارزشی دارد. کار نخست‌ وزیر حفاظت از شهروندان آن هم در زمانی است که بیش از هر وقتی آسیب‌پذیرند، چه داخل و چه خارج کشور.»

او نخست وزیر بریتانیا و متحدانش را متهم کرده که در این مدت تنها «با گل‌آلود کردن آب» در زمینه پرونده همسرش به پروپاگاندای جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند.

ریچارد راتکلیف گفته با نوشتن این نامه انتظار داشته با بوریس جانسون دیدار کند، ولی موفق نشده است.

ریچارد راتکلیف از بوریس جانسون پرسیده چرا در زمانی که وزیر خارجه بود، به قول خود برای بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران عمل نکرده است.

بر اساس این نامه، بوریس جانسون در سال ۲۰۱۷ خبر بازپرداخت بدهی را به روزنامه‌های دست راستی داده بود، اما اقدامی در این زمینه نکرده است.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گفته بود که دولت بریتانیا حاضر است تا برای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران پرداخت کند و این پول قرار است به عنوان بدهی بریتانیا در یک معامله اسلحه در دهه ۷۰ میلادی پرداخت شود.

پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ تهران و لندن بر سر قرارداد فروش اسلحه که پیش از انقلاب بین دو کشور بسته شده بود، اختلاف داشتند. گفته می‌شود، بدهی بریتانیا مربوط به قرارداد فروش تانک‌های چیفتن به ایران می‌شود که با وضع تحریم تسلیحاتی علیه ایران عملی نشده‌ است.

دو سال قبل، دیلی تلگراف به ‌نقل از منابعی که نامشان منتشر نشده نوشته بود که دولت بریتانیا در حال‌ آماده‌سازی روند انتقال این پول به ایران است.

اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران در معامله تسلیحاتی را به موضوع پرونده نازنین زاغری، شهروند ایرانی ـ بریتانیایی زندانی در زندان اوین بی‌ارتباط دانسته و گفته بود این دو مسئله، دو مقوله جدا هستند.

نازنین زاغری خردادماه ۱۳۹۵ توسط سپاه پاسداران در فرودگاه خمینی تهران، هنگام خروج از ایران دستگیر و به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل شد. قاضی ابوالقاسم صلواتی در دادگاه او را به پنج‌ سال زندان تعزیری محکوم کرد. خانواده زاغری پیش‌تر گفته بودند که اتهامات او درباره «مسائل امنیتی» است و سپاه ثارالله کرمان هم در اطلاعیه‌ای گفته بود زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.


  • در همین زمینه

ایران: پرداخت بدهی‌ بریتانیا ربطی به موضوع نازنین زاغری ندارد

Share