Share

ظاهراً در پاسخ رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران کژتابی پیش آمده بود. ترامپ گمان کرده بود پرسش درباره حمایت مالی از معترضان ایرانی است که پاسخ داده بود حمایت نمی‌کنیم. اما بعد رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر سخن خود را تصحیح کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۳ دسامبر/ ۱۲ آذر با انتشار پیامی در توییتر در واکنش به اعتراضات سراسری آبان ۹۸ اعلام کرد که واشنگتن از اعتراضات مردم ایران حمایت کرده و به این حمایت هم ادامه می‌دهد:

«ایالات متحده آمریکا از مردم شجاع ایران که برای رسیدن به آزادی تظاهرات می‌کنند، حمایت می‌کند. ما در دولت ترامپ [از آن‌ها حمایت] کرده‌ایم و خواهیم کرد!»

ترامپ که برای شرکت در اجلاس ناتو به لندن سفر کرده است، ساعتی پیش از انتشار پیامش در حمایت از مردم ایران، در نشست خبری مشترک با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در برابر دوربین‌ها گفت واشنگتن از اعتراضات در ایران حمایت نمی‌کند. ترامپ گفته بود:

«نمی‌خواهم در این مورد اظهار نظر کنم. اما پاسخ سؤال شمال “نه” است. نمی‌خواهم در این مورد اظهار نظر کنم.»

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در جمع خبرنگاران توضیح داد که تصور کرده سؤالی که پیش از آن در مورد حمایت از اعتراضات از او شده بود، در مورد «حمایت مالی» است. ترامپ در این نشست خبری گفت:

«ما کاملا از آن‌ها [معترضان ایرانی] حمایت می‌کنیم و از ابتدا هم از آن‌ها حمایت کرده‌ایم.»

بعد از این تحولات بود که ترامپ پیام خود در حمایت از اعتراضات سراسری در ایران را در توییتر منتشر کرد. صبح سه‌شنبه رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات آبان گفته بود:

«در همین لحظه که ما صحب می‌کنیم ایران در حال کشتن احتمالاً هزاران نفر است. به همین دلیل بود که اینترنت را قطع کردند تا مردم نبینند چه اتفاقی در جریان است.»

جمعه ۲۴ آبان در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تجمعات اعتراضی در اهواز، مشهد، سیرجان، گچساران، آبادان، اصفهان و خرمشهر برگزار شد که به زودی به بیش از یکصد شهر ایران سرایت کرد. عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان را ۲۰۸ نفر اعلام کرده است. اما هنوز ابعاد کشتار کاملا مشخص نشده. نیویورک تایمز احتمال داده که تعداد کشته‌شدگان حتی بیش از ۴۵۰ نفر است. تعداد بازداشت‌شدگان هم بین هفت تا هشت هزار نفر برآورد شده است.

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: ابعاد کشتار در ایران «وحشتناک» بود

Share