Share

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که به عنوان نماینده ویژه روحانی به ژاپن سفر کرده است، با طرح ژاپن برای اعزام نیرو به خاورمیانه برای کمک به ائتلاف دریایی آمریکا برای تضمین امنیت ناوبری در خلیج فارس و تنگه هرمز مخالفت کرد.

نمایی از ویدیوی مصاحبه تلویزیون دولتی ژاپن با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

۸۰ درصد نفت مورد نیاز ژاپن از تنگه هرمز عبور می‌کند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در اوت/ مرداد سال جاری با بالا گرفتن تنش‌ها در خلیج فارس در سفرش به توکیو به تأکید از ژاپن خواست در ائتلاف دریایی برای تأمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز شرکت کند. یوشیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن چهارشنبه ۴ دسامبر/ ۱۳ آذر گفت توکیو به ایران اطلاع داده که قصد دارد تعدادی از نظامیان ژاپنی را (موسوم به نیروی دفاع از خود) را برای بهبود ظرفیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از امنیت کشتی‌رانی به منطقه ارسال کند. به گفته سوگا، نخست‌وزیر ژاپن جزئیات این برنامه را به اطلاع عراقچی رسانده است:

 «ما تشریح کردیم که در حال بررسی استفاده از نیروی دفاع از خود، برای ارتقای جمع‌آوری اطلاعات [در خاورمیانه] هستیم. مانند همیشه، ما در هماهنگی نزدیک و دقیق با ایران هستیم».

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که به نمایندگی از طرف روحانی به ژاپن سفر کرده در مصاحبه با شبکه «ان اچ کی» (تلویزیون دولتی ژاپن) اعلام کرد که در گفت‌وگو با شینزو آبه، نخست‌وزیر مخالفت ایران با طرح ژاپن برای اعزام نیرو به خاورمیانه را در میان گذاشته است.

تلویزیون ان اچ کی روز گذشته با عراقچی مصاحبه کرد اما این مصاحبه چهارشنبه ۴ دسامبر/ ۱۳ آذر پخش شد.

عراقچی در این مصاحبه گفت تهران همچنان در انتظار تصمیم نهایی دولت ژاپن است اما گمان نمی‌کند اعزام نیرو به خاورمیانه به کاهش تنش‌ها و برقراری ثبات در منطقه کمک نمی‌کند و متضمن صلح و آرامش هم نیست.

عراقچی گفت این موضوع را هم در دیدار و گفت‌وگو با شینزو آبه به اطلاع نخست‌وزیر ژاپن رسانده است.

عراقچی در ادامه این مصاحبه گفت سیاست‌های ایالات متحده آمریکا ریشه تشدید تنش در خاورمیانه است. معاون وزیر خارجه ایران از آمریکا به دلیل اعمال حداکثر فشار بر ایران و خروج از توافقنامه هسته‌ای ۲۰۱۵ انتقاد کرد.

عراقچی در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است جمعه ۶ دسامبر/ ۱۵ آذر در سطح معاونان وزیران خارجه در وین برگزار شود، برای گفت وگو با مقامات چینی و ژاپنی به پکن و توکیو سفر کرد.

روز گذشته (سه‌شنبه) خبرگزاری رسمی کیودو به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد، عباس عراقچی در سفر به توکیو اعلام کرد که تنش در خلیج فارس و بحران خاورمیانه «جدی‌تر از هر وقت دیگری» است و به همین سبب خواهان بررسی امکان سفر فوری حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به ژاپن شد. بر این اساس، عراقچی در ملاقات جداگانه‌ای با توشیمیتسو موتگی، وزیر خارجه ژاپن گفت:

«تنش‌ها مدام بیشتر می‌شود. به همین دلیل گفت‌وگو و همکاری بین ایران و ژاپن بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.»

ائتلاف دریایی آمریکا با هدف تأمین امنیت ناوبری ۷ شهریور / ۲۹ اوت، رسماً مأموریت خود در خلیج فارس را آغاز کرد. بریتانیا، استرالیا و بحرین نیز در این ائتلاف دریایی شرکت دارند. روزنامه آساهی ژاپن، جمعه ۲۶ مهر / ۱۸ اکتبر گزارش داده بود که دولت ژاپن به طور مستقل به خاورمیانه نیرو اعزام می‌کند. یوشیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در نشست خبری چهارشنبه ۴ دسامبر/ ۱۳ آذر خود گفت:

«آبه به عراقچی گفت که ایران با جایگاهی که در خلیج فارس دارد، ملزم است تعهدات خود برای حفظ امنیت ناوبری کشتی‌ها را اجرا کند.»

بیشتر بخوانید:

کیودو: روحانی خواهان «سفر فوری» به ژاپن است

ژاپن نیروی مستقل به خلیج فارس اعزام می‌کند

 

 

Share