Share

شهرداری تهران برنامه پیشنهادی خود برای کاهش آلودگی هوای این شهر را منتشر کرد. تأکید این برنامه بر کاهش تولید ذرات اولیه از منابع و ذرات ثانویه ناشی از آلاینده‌هاست. شهرداری تهران می‌گوید این برنامه با تأمین بودجه آن در مدت چهار سال آلودگی هوا در تهران را کاهش می‌دهد.

آلودگی هوا در تهران ـ عکس از آرشیو

آلودگی هوا در تهران ـ عکس از آرشیو

شهرداری تهران «برنامه جامع» پیشنهادی خود برای کاهش آلودگی هوای تهران را منتشر کرد. معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که برای اجرای این برنامه می‌بایست ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفت.

برنامه کاهش آلودگی هوای تهران به منابع تولید آلایندگی در داخل مرزهای تهران می‌پردازد و بر کاهش ذرات معلق و غلظت ۲,۵ میکرون و کاهش تولید ذرات اولیه از منابع و ذرات ثانویه ناشی از آلاینده‌های NOX و VOC تأکید دارد.

اکسیدهای نیتروژن شامل NO و NO2 از مخرب‌ترین گازهای خروجی اگزوز خودرو هستند. به مجموع این دو گاز اصطلاحاً گاز NOX می‌گویند. ترکیبات آلی فرار یا VOC نیز مواد شیمیایی هستند که به‌سادگی بخار و تبدیل گاز می‌شوند و در ساختمانشان اتم کربن وجود دارد. VOCها در برخی از فراورده‌ها، از جمله بنزین و روغن سوخت وجود دارند و در طول برخی از فرایندها آزاد می‌شوند.

این برنامه پیش‌بینی کرده است که «با سرمایه‌گذاری عمومی بالغ بر ۱۷ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان طی چهار سال می‌توان نشر آلاینده‌های ذرات معلق را به میزان ۵۵ درصد و سایر آلاینده‌های گازی را به میزان ۴۵ درصد کاهش داد که ۴۴۰۰ میلیارد تومان از منابع مالی آن باید در سال اول از سوی دولت تأمین شود و مابقی منابع مورد نیاز هم به‌صورت تسهیلات بانکی و آورده مالکان و بهره‌برداران در نظر گرفته شده است».

علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت روز گذشته، ۱۲ آذرماه اعلام کرد که سالانه ۳۳ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و در سال ۹۷ مرگ ۳ هزار شهروند بالای ۳۰ سال تهران بر اثر آلودگی هوا بوده است. به گفته او آلودگی هوا در سال هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار به ایران تحمیل می‌کند.

در برنامه پیشنهادی شهرداری تهران نیز آمده است که سالانه بین ۴ تا ۵ هزار شهروند تهرانی جان خود را به‌دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند و صدمه اقتصادی آلودگی هوای تهران بالغ بر ۲,۶ میلیارد دلار (۱۲۰ هزار میلیارد تومان) تخمین زده می‌شود.

دلایل ساختاری آلودگی هوا در تهران در این برنامه «عدم توسعه حمل و نقل عمومی پاک و ارزان، بارگذاری جمعیتی و وسایل نقلیه بیش از حد ، کیفیت پایین خودروهای داخلی، عمر بالای ناوگان حمل و نقل، واقعی نبودن قیمت حامل‌های انرژی و نقض مقررات اجرایی» عنوان شده است.

در برنامه شهرداری تهران، نوسازی و به‌سازی و همچنین جایگزینی اتوبوس‌ها، کامیون‌ها، مینی‌بوس‌ها، موتورسیکلت‌ها، تاکسی‌ها و خودروهای سواری شهر تهران اعم از حمل و نقل عمومی و بخش خصوصی در مدت چهار سال در نظر گرفته شده است.

نصب فیلتر دوده نیز از جمله برنامه‌های شهرداری در این زمینه است.

به تازگی، پنج‌شنبه ۷ آذر شرکت کنترل کیفیت هوا اعلام کرد که شاخص آلودگی هوای تهران به ۱۵۲ رسید و ناسالم برای عموم است. توصیه شد که همه افراد به‌ویژه گروه‌های حساس جامعه که شامل کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار هستند از فعالیت در فضای باز خودداری کنند.

۲۲ آبان نیز شاخص آلودگی هوای شهر تهران به ۱۴۴ رسید. در راستای مقابله با آلودگی هوا، قیمت بلیط اتوبوس و مترو نیم‌بهاء و تعرفه طرح ترافیک دو برابر شده است.

شمار زیاد خودرو، بنزین بی‌کیفیت، خودروهای قدیمی، و مقررات‌زدایی از کنترل کیفیت خودروها (همچون لغو اجبار نصب فیلتر دوده برای اگزوز خودروها) از عوامل آلودگی هوا در تهران به شمار می‌آیند.

بیشتر بخوانید:

معاون وزیر بهداشت: سالانه ۳۳هزار نفر در ایران به‌دلیل آلودگی هوا می‌میرند

Share