Share

یک نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سرکوب شدید اعتراض‌های آبان ۹۸ در صحن علی مجلس اعلام کرد که فرماندار شهر قدس دستور تیراندازی مستقیم به معترضان را داده بود. نماینده دیگری از پایتخت نیز خواهان پاسخ‌گویی ابراهیم رئیسی، قوه قضائیه درباره بازداشت دانشحویان شد.

تصویری مربوط به پس از اعتراض‌های شهر قدس ــ‌ عکس: ایسنا

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران یکشنبه ۱۷ آذر در تذکری شفاهی به خانواده کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان تسلیت گفت و خواستار مجازات «تمامی آمران و مباشران» سرکوب‌ها و نیز پاسخ‌گویی مسئولانی شد که به گفته او، «در این تصمیم‌گیری نابهنگام و اجرای غافلگیرانه و غیرمدبرانه نقش داشته‌اند».

صادقی از استفاده از سلاح‌های جنگی علیه معترضان انتقاد کرد:

«مطابق قانون به کارگیری سلاح در موارد ضروری، مأموران انتظامی برای ایجاد نظم و کنترل شورش و ناآرامی‌هایی که بدون به کارگیری سلاح قابل مهار نیست، باید قبل از به کارگیری سلاح، از وسایل دیگری استفاده کرده و اگر این اقدام مؤثر واقع نشد، تصمیمات دیگر بگیرند. همچنین مأموران باید با اخلالگران نسبت به بکارگیری سلاح اتمام حجت کرده باشند.»

این نماینده مجلس با انتقاد از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت:

«چه کسی مسئول این خونریزی‌ها است؟ آیا وزیر کشور مسئولیت اظهارات فرماندار شهر قدس را می‌پذیرد که دستور تیراندازی مستقیم به معترضان را داده بود؟»

براساس تصمیم سران سه قوه در جلسه موسوم به هماهنگی سران قوا قیمت بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان در ایران سه برابر شد. این آغازگر اعتراض‌هایی سراسری شد که فراتر از گرانی رفت، به سرعت در جای‌جای ایران گسترش یافت و به تظاهراتی ضدحکومتی بدل شد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی معترضان را «اشرار» خواند و دیگر مقام‌های امنیتی ارشد جمهوری اسلامی بار دیگر اعتراض‌ها را به «بیگانگان» مرتبط دانستند.

بنا به آمار سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۲۰۸ تن در سرتاسر ایران در پی سرکوب خونین این اعتراض‌ها کشته شدند.

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس چند روز پیش گفته بود که اگرچه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) در برخورد با معترضان دستور شلیک نداشته، او رأساً برای مقابله با ورود معترضان به فرمانداری دستور شلیک به آنها را داده است.

سردار فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران نیز اظهارات لیلا واثقی فرماندار قدس را تأیید و معترضان را به دزدی متهم کرد.

علاوه بر جان باختن ده‌ها معترض، هزاران تن از جمله دانشجویان و معلمان و فعالان کارگری نیز در جریان اعتراض‌های آبان بازداشت شده اند.

پروانه سلحشوری، یکی دیگر از نمایندگان اصلاح‌طلب تهران یکشنبه ۱۷ آذر در مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی با انتقاد از بازداشت دانشجویان در جریان اعتراض‌ها به سخنان ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه اشاره کرد که «مردم» را از «اشرار» جدا کرده بود:

«آقای رئیسی در موقعیتی هستند که این حرف را به راحتی می گویند ولی ایشان باید پاسخ دهد که چرا دانشجویان ما الان در زندان هستند؟»

بنا به آماری که «زمانه» به دست آورده است، بین پنج تا هفت تن در اعتراض‌های شهر قدس (قلعه حسن خان) استان تهران کشته شدند.

یکی از این کشته‌شدگان نوید بهبودی مهویزانی، جوان ۲۳ ساله ای بود که یکشنبه ۲۶ آبان گلوله‌ مأموران امنیتی به پشت سرش خورد و کشته شد.

محل تقریبی کشته شدن نوید بهبودی ــ برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید

محمود صادقی یکی از نمایندگانی بود که پس از گرانی بنزین گفت استفعا خواهد داد.

این نماینده تهران هنوز بر سر کار است اما دو روز پیش، جمعه ۱۵ آذر حین ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی گفت که درخواست استعفای او در «سیستم اتوماسیون مجلس» ثبت شده اما «در حالت استندبای» مانده است.


در همین زمینه:

نام‌های جمعی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراض‌های فراگیر آبان ۹۸

Share