Share

سید مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین پیش‌بینی کرد که اعتراضات آبان ۹۸ مجدداً، دیر یا زود در ابعادسی گسترده‌تر و خشن‌تر تکرار خواهد شد. تاجزاده راه برون‌رفت از بحران را در مذاکره با آمریکا و در برگزاری انتخابات آزاد دانست.

مصطفی تاجزاده

مصطفی تاجزاده

سید مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب دوشنبه ۱۸ آذر در مصاحبه با اعتماد آن‌لاین پیش‌بینی کرد که اعتراضات آبان ۹۸ به زودی مجدداً تکرار می‌شود:

«پیش‌بینی می‌کنم که دیر یا زود باز هم اتفاق می‌افتد. همچنان که آبان ۹۸ از دی‌ ۹۶ گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر بود، بعدی هم گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر خواهد بود اگر جمهوری اسلامی به سرعت به فکر این نباشد که با مردم آشتی کند و به سمت این برود که رضایت و اعتماد و مشارکت آنها را جلب کند.»

۲۴ آبان با افزایش قیمت بنزین بر اساس تصمیم فراقانونی سران قوا اعتراضات در شهرهای اهواز، مشهد، سیرجان و شیراز آغاز شد و به تدریج به بیش از ۱۰۰ شهر ایران سرایت کرد. با حمایت رهبر جمهوری اسلامی از تصمیم سران قوا و با از کار انداختن مجلس از یکشنبه ۲۷ آبان به بعد اعتراضات خونین شد. بر اساس گزارش عفو بین الملل دست‌کم ۲۰۸ نفر و بر اساس برآوردهای وزارت خارجه آمریکا بیش از سه برابر آن در جریان اعتراضات کشته شدند. تاجزاده در ادامه گفت‌وگو با اعتماد آن‌لاین تعداد کشته‌شدگان را سه‌رقمی نامید و گفت آنچه که سبب اعتراضات آبان شد هنوز از بین نرفته است:

«تمام علل و عوامل و دلایلی که موجب اعتراضات مردمی در بیش از ۱۰۰ شهر ایران شد، همه به قوت خود باقی است. هیچیک از آنها کم نشده و با نحوه برخورد حکومت اضافه هم شده است. متأسفانه آقای روحانی به راه‌حل آقای احمدی‌نژاد تن داد و جامعه را دچار تنش کرد. متأسفانه دیگر نهادهای حکومتی، سران قوا و رهبری با او موافقت کردند.»

تاجزاده در ادامه این گفت‌و‌گو می‌گوید: مردم از ناکارآمدی حکوکت عصبانی‌اند و به حکومت هم بی‌اعتمادند. به گفته تاجزاده با «منبر رفتن» و صحبت کردن هم مشکلی حل نمی‌شود. تاجزاده دو راه‌حل پیشنهاد داده است: مذاکره با آمریکا برای رفع تحریم‌ها و انتخابات آزاد:

« اگر شاه به جای سال ۵۷ که گفت صدای انقلاب شما را شنیدم، سال ۵۶ می‌آمد و می‌گفت که من انتخابات را آزاد می‌گذارم، چه می‌شد؟ به نظر من اصلاً انقلاب نمی‌شد. اگر جامعه ما نمی‌ترسید از اینکه اوضاع و احوال ایران به هم می‌ریزد و ما دچار سرنوشتی مانند لیبی، یمن و… می‌شویم، میلیون‌ها نفر دیگر هم به این اجتماعات و اعتراضات می‌پیوستند. منتها الان می‌ترسند که ایران به هم بریزد.»

تاجزاده در این مصاحبه به این نتیچه می‌رسد که مجلس شورای اسلامی «در حال تبدیل شدن به یک مجلس نمایشی است»:

«اینکه قشرهای وسیعی در انتخابات شرکت نکنند در کوتاه‌مدت به نفع حکومت است، چون طرفدارانش پیروز می‌شوند، اما در میان‌‌مدت حتماً شکست می‌خورد.»

سید محمد خاتمی ۱۵ اسفند سال گذشته در دیدار با اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هشدار داد که مردم از اصلاح‌طلبان مأیوس شده‌‌اند اما به جای آنکه به سمت اصول‌گرایان بغلتند، آرای آنان به سبد براندازان سرریز شده است:

 «دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رأی بدهید. آیا فکر می‌کنید در دور آینده انتخابات به حرف من و شما مردم پای صندوق‌ها خواهند آمد؟ بعید می‌دانم مگر اینکه در یک سال آینده تحولی رخ دهد. متأسفانه با خواست جریان‌های داخلی یأس در جامعه ما در حال افزایش است و ریزش از اصلاح‌طلبان به سبد جریان‌های رقیب اصلاحات نمی‌رود، بلکه به سبد براندازان روانه می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

هفت صبح ۲۶ آبان: وقتی که کشتار معترضان کلید خورد

 

 

Share