Share

چند ساعت پس از انتشار گزارش تفصیلی نیویورک تایمز درباره لو رفتن ۱۵ میلیون شماره کارت بانکی شهروندان ایرانی، وزیر ارتباطات که ابتدا حمله سایبری را تکذیب کرده بود از دفع یک «حمله بسیار بزرگ» و سازمان‌یافته سایبری به زیرساخت‌های کشور خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران، چهارشنبه ۲۰ آذر / ۱۱ دسامبر گفت: «اخیراً با یک حمله بسیار سازمان‌یافته‌ و حکومتی علیه زیرساخت‌های دولت الکترونیک مواجه بودیم که توسط سپر امنیتی کشور شناسایی و دفع شد.»

آذری جهرمی افزود: «فعلاً نمی‌توانم جزئیاتی از این موضوع بگویم و نمی‌توانم بگویم این حمله توسط چه کشوری انجام گرفته است اما ابعاد آن استخراج شده است و حتماً در رابطه با آن گزارشی داده می‌شود.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۹ آذر / ۱۰ دسامبر، نیویورک تایمز در گزارشی تفصیلی اعلام کرد که جزئیات میلیون‌ها کارت بانکی شهروندان ایرانی پس از اعتراضات ضد دولتی در ماه گذشته لو رفته‌اند و کارشناسان به حمله سایبری تحت حمایت یک دولت خارجی مشکوک هستند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت پس از آن‌که در اعتراضات ضدحکومتی اخیر در ایران صدها شعبه بانک در ماه گذشته به آتش کشیده شد، مقام‌های جمهوری اسلامی با تهدیدهای بانکی جدیدی روبه‌رو شده‌اند که اکنون کاملاً آشکار شده است: یک شکاف امنیتی که اطلاعات حساب‌های میلیون‌ها مشتری ایرانی را فاش کرده است.

براساس این گزارش، از روز سه‌شنبه، جزئیات ۱۵ میلیون کارت بانکی در ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نارضایتی مشتریان، دولت را مجبور به اذعان مشکل کرد.  براساس اعلام رسانه‌های ایرانی و یک مؤسسه حقوقی نماینده برخی از مشتریان، این مسئله جدی‌ترین نقص امنیت بانکی در ایران را نشان می‌دهد.

این گسست اطلاعاتی که مشتریان سه بانک بزرگ ایران، تجارت، سرمایه و ملت را هدف قرار داده بود، رهبری ایران را که با اقتصادی زیر فشار تحریم‌ها مواجه است و با خشم مشغول سرکوب اعتراضات بود بیش از پیش آشفته می‌کند.

تعداد حساب‌های که تحت تأثیر این نقص قرار گرفته‌اند نزدیک به یک پنجم جمعیت کشور است.

آفتاب‌نیوز در ایران، در این‌باره نوشت: «این بزرگترین کلاهبرداری مالی در تاریخ ایران است» و «میلیون‌ها ایرانی نگران هستند که نام خود را در فهرست حساب‌های هک‌شده پیدا کنند.»

محمدجواد آذری جهرمی این تخلف را سرقت داده‌ها توسط یک پیمانکار ناراضی عنوان کرد که به حساب‌ها دسترسی داشت.  او در این‌باره گفت: «بانک‌ها هک نشده بودند بلکه پیمانکار فنی سابق یک مجموعه از اطلاعاتی که به آن‌ها دسترسی داشت، نسخه پشتیبان گرفته بود و اکنون با دسترسی به این نسخه در حال تهدید و باج‌گیری است».

حتی این گفته وزیر ارتباطات نیز نشان‌دهنده آن است که بخشی از اطلاعات بانکی شهروندان در دست فرد یا افراد دیگری‌ قرار دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا بیش از یک سال پیش بانک‌های تجارت، سرمایه و ملت را به‌دلیل آن‌که پول‌های سپاه پاسداران و بخشی از نیروهای مسلح را منتقل کرده‌اند، تحریم کرد. سپاه پاسداران نیز در ماه آوریل گذشته از سوی دولت آمریکا به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته شد.

سکوت رسمی مقام‌های جمهوری اسلامی در برابر حملات سایبری تا اظهارات روز چهارشنبه آذری جهرمی نشان‌دهنده عدم تمایل رهبری جمهوری اسلامی در تصدیق آسیب‌پذیری مؤسسات مالی کشور می‌توانست تفسیر شود.

ایران در جنگ سایبری علیه آمریکا و اسرائیل درگیر چرخه هک و ضد حمله شده است. هر دو طرف سال‌هاست که نهادهای دولتی و اقتصادی و حساس یکدیگر را مورد حملات سایبری قرار داده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید درباره گسست اطلاعاتی بانکی در ایران به نیویورک تایمز پاسخی نداد و سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل نیز گفت: «ما به گزارش‌های خارجی پاسخ نمی‌دهیم.»

نیویورک تایمز نوشت بدون آن‌که دانسته شود چه کسی مسئولیت این حملات را بر عهده دارد، نقص اطلاعاتی بانک‌ها در ایران چالش مالی دیگر برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده است، زیرا همزمان تلاش می‌کند تا تحریم‌های اقتصادی شدید آمریکا و همچنین ناآرامی‌ها در خانه و واکنش سیاسی در منطقه بر سر ایران را مدیریت کند.

اگر مشتریان سه بانک اعتماد خود را از دست بدهد و سپرده‌های مالی خود را پس بگیرد، لو رفتن داده‌ها می‌تواند تأثیر طولانی مدت بر این بانک‌ها داشته باشد.

شرکت امنیت سایبری «کلیر اسکای» که از نخستین شرکت‌هایی بود که هشدار شکاف اطلاعاتی بانکی در ایران را داد، گفت که این اقدام به جریان معاملات مالی در داخل ایران و اعتبار بانک‌های متضرر آسیب رسانده است.

بیشتر بخوانید:

رویترز: آمریکا علیه ایران عملیات سایبری انجام داده است

Share