Share

حسن روحانی معتقد است که برای خنثی کردن «توطئه دشمنان» باید تحریم‌ها را دور زد و آن‌ها را وادار به «توبه» کرد. او راه دیگر را «مذاکره» عنوان کرد اما گفت دولت در چارچوب خطوط قرمز نظام حرکت می‌کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه ۲۰ آذر در جلسه هیئت دولت، با تأکید بر این‌که «دولت حتی یک لحظه از بر هم زدن نقشه دشمن و تحریم‌ها غافل نبوده است»، گفت: «باید یا تحریم‌ها را دور بزنیم و یا دشمنان را وادار کنیم تا توبه کنند و دولت مصمم است، هم با تقویت تولید داخلی و هم از طرق مختلف از جمله مذاکره این توطئه را در هم بشکند و در این راستا دولت در چارچوب خطوط قرمز نظام حرکت کرده و از آن عبور نخواهیم کرد.»

شنبه ۷ دسامبر/ ۱۶ آذر ایران و آمریکا پس از ماه‌ها تنش دست به معامله زدند و بر سر یک مورد مبادله زندانی توافق کردند: ایران شیوئه وانگ، محقق چینی‌تبار و دانشجوی مقطع دکترای تاریخ دانشگاه پرینستون را آزاد کرد و آمریکا، مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی را. مقامات هر دو کشور از انجام این تبادل ابراز خرسندی کردند. در پی این توافق خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: آزادی «وانگ» نشان داد ایران برای حضور در میز مذاکره و گفت‌وگو درباره تمام موضوعات آماده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز با انتشار پیامی در توییتر نوشت «توپ در زمین آمریکاست»: «پس از به خانه بازگرداندن گروگان‌مان در این هفته، کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است. امروز بار دیگر و این بار در نشست قلب آسیا – روند استانبول مشغول دیپلماسی منطقه‌ای هستیم تا توان خود را برای صلح و توسعه در افغانستان در کنار هم قرار دهیم.»

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت همچنین خواهان مخفی نکردن مسائل و مشکلات از مردم شد و افزود: «اگر مشکل تحریم داریم باید خیلی صریح ابعاد آن برای مردم شرح داده شود و دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است و باید واقعیت‌ها را هر آن‌چه است و هر چه درست است، به مردم بگوییم. اگر تصمیمی گرفته شده و هر سه قوه آن را پذیرفته‌اند، صراحتاً بگوییم که همه نسبت به این تصمیم یکی بودیم، البته ممکن است، کسی مطرح کند که با شیوه بهتری نیز امکان اجرای این تصمیم وجود داشت و این هیچ اشکالی ندارد.»

در روزهای گذشته برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت عدم ترویج ناامیدی در جامعه تأکید کردند. علی خامنه‌ای در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان در مهرماه از مسئولان خواست تا اجازه ندهند «ناامیدی وارد میدان بشود» علی لاریجانی نیز روز گذشته، سه‌شنبه ۱۹ آذر گفته بود: «منفی‌بافی برای کشور سم مهلک است».

حسن روحانی در حالی از بیان صریح مشکلات و گفتن «واقعیت‌ها» به مردم سخن می‌گوید که روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد که شورای امنیت ملی که ریاست آن را روحانی به‌عهده دارد دستور داده شمار کشته‌شدگان فعلاً مسکوت بماند.

عفو بین‌الملل در چهارمین گزارش خود تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ را ۲۰۸ نفر تخمین زده است. وزارت خارجه آمریکا تعداد کشته‌شدگان را دست‌کم سه برابر این رقم ارزیابی کرده است.

بیشتر بخوانید:

اعلام «آمادگی کامل» ایران برای تبادل همه زندانیان با آمریکا

دولت فعلاً آمار جان‌باختگان اعتراضات را اعلام نمی‌کند

Share