Share

سردار پاسدار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرد سخنان سردار پاسدار مرتضی قربانی، از فرماندهان قدیمی سپاه درباره هدف قرار دادن تل‌آویو با موشک‌های سپاه پاسداران از خاک لبنان به شکل تحریف شده‌ای در رسانه‌های داخلی بازتاب یافته و منظر او از هدف قرار دادن تل‌آویو از لبنان، هدف قرار دادن تل‌آویو از لبنان نبوده است.

سردار پاسدار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران

شنبه گذشته وزیر خارجه اسرائیل در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی گفته بود بمباران ایران به عنوان یک گزینه مطرح است. سردار مرتضی قربانی مشاور فرمانده سپاه پاسداران ایران دوشنبه ۱۸ آذر در پاسخ گفته بود:

«اسرائیل اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان، تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلاً نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.»

 وزیر دفاع لبنان هم در مقام پاسخگویی برآمده و گفته بود «آنچه گفته شده، غیرقابل قبول» است. الیاس بوصعب روز گذشته با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«اگر آنچه به مشاور فرمانده سپاه پاسداران ایران نسبت داده می‌شود، درست باشد، بسیار اسباب تأسف بوده و غیرقابل قبول است و تجاوز به حق حاکمیت لبنان، قلمداد می‌شود که روابط دوستانه‌ای با ایران دارد. ضربه زدن به استقلال تصمیم‌گیری لبنان به هر شکلی، درست نیست.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رمضان شریف، سخنگوی سپاه چهارشنبه ۲۰ آذر در واکنش به پیام وزیر دفاع لبنان گفت:

«با توجه به بررسی‌های به عمل آمده آنچه سردار مرتضی قربانی مطرح کرده تحریف و مورد برداشت نادرست رسانه‌ای قرار گرفته است و ایشان در واقع پاسخگویی به اسرائیل را با ابزارها و ظرفیت‌های متنوع موجود در اختیار مطرح کرده است.»

به گفته سخنگوی سپاه سردار مرتضی قربانی به عنوان مشاور فرمانده سپاه هم فعالیت نمی‌کند، بلکه مسئولیت‌های دیگری به عهده دارد. رمضان شریف درباره این مسئولیت‌ها سکوت کرد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در سپتامبر/ شهریور سال جاری از آمادگی حزب‌الله برای دفاع از ایران در برابر هرگونه حمله احتمالی خبر داده بود.

این نخستین بار نیست که اظهارات فرماندهان سپاه در دوران جنگ دردسرساز می‌شود. در فروردین سال جاری سردار سعید قاسمی، از فرماندهان بازنشسته سپاه پاسداران در گفت‌وگو با با برنامه اینترنتی «رو در رو» اعلام کرده بود که نیروهای سپاه پاسداران در جنگ بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر، به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادند و با القاعده هم همکاری داشتند. در آن زمان رمضان شریف، سخنگوی سپاه درباره سوءاستفاده نیروهای سپاه پاسداران از پوشش هلال احمر در جنگ بوسنی گفته بود:

«اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نیست.»

بیشتر بخوانید:

سخنگوی سپاه: از پوشش هلال‌احمر سوءاستفاده نکردیم

 

 

Share