Share

هند هزاران سرباز را به ایالت آسام واقع در شمال شرقی این کشور اعزام کرد تا اعتراضات شدید علیه قانون تبعیض‌آمیز برای مهاجران مسلمان را مهار کنند.

سربازان ارتش هند ـ عکس از آرشیو

سربازان ارتش هند ـ عکس از آرشیو

مجلس سنای هند روز گذشته، چهارشنبه ۲۰ آذر / ۱۱ دسامبر اصلاحیه قانون تابعیت را برای تسهیل روند اعطای شهروندی به اقلیت‌های دینی هندو، بودایی‌، مسیحی‌، زرتشتی‌، سیک‌ و جینز از کشورهای بنگلادش، پاکستان و افغانستان تصویب کرد اما اقلیت مهاجر مسلمان در آن ذکر نشد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر ملی‌گرا و هندوی هند گفته است که لایحه اصلاحیه شهروندی به‌منظور محافظت از اقلیت‌های دینی از کشورهای همسایه است که در هند زندگی می‌کنند.

منتقدان می‌گویند که این لایحه با عدم حمایت از مسلمانان، قانون اساسی سکولار کشور را تضعیف می‌کند در حالی‌که مدافعان این لایحه معتقدند که اگر مسلمانان به این قانون افزوده شوند موجی از مهاجران مسلمان از ایالت‌های شمالی هند به این کشور خواهند آمد.

مقاومت در برابر این لایحه به‌ویژه در ایالت چای‌خیز آسام قوی‌تر است که در ده‌های اخیر در آن جنبشی علیه مهاجران مسلمان بنگلادشی که به شکل غیرقانونی وارد هند می‌شوند، شکل گرفته است.

در ایالت آسام، معترضان مسلمان با سرپیچی از قانون منع رفت و آمد، در خیابان‌های گواهاتی، مرکز این ایالت لاستیک آتش زدند و علیه نارندرا مودی شعار سر دادند.

مقامات دولتی پنج‌شنبه ۲۱ آذر / ۱۲ دسامبر گفتند که هزاران سرباز ارتش هند از مناطق دیگر این کشور از جمله منطقه پرتنش کشمیر، به آسام اعزام خواهند شد تا آرامش را به آن بازگردانند. معترضان در قسمت‌های دیگر مانند مورگاون، باز هم به خیابان‌ها آمدند و لاستیک‌ آتش زدند.

دولت در دستوری اعلام کرده است که اینترنت تلفن همراه در ۱۰ منطقه آسام به مدت ۲۴ ساعت تا ساعت ۷ بعدازظهر پنج‌شنبه به حالت تعلیق در می‌آید.

مخالفان مهاجرت غیرقانونی مسلمانان از بنگلادش به ایالت آسام نیز شب گذشته در گواهاتی به منزل سرباناندا سونوال، وزیر این ایالت و دیگر اعضای حزب حاکم بهاراتی آسام حمله کردند و علیه آنها شعار سر دادند. این معترضان مسئولان ایالتی را متهم می‌کنند که درها را به روی موج مهاجران می‌گشایند.

لایحه جدید برای به‌اجرا در آمدن اکنون به امضای رام نات کوویند، رئیس جمهوری هند نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

حمله با نارنجک در کشمیر ۱۰ زخمی بر جای گذاشت

Share