Share

سردار حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران  در دو نوبت، یک بار در جمع بسییجیان و یک بار هم هنگام رونمایی از طرح‌های به اصطلاح عمرانی سپاه در شهرری، «دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای» جمهوری اسلامی را تهدید به انتقام‌گیری کرد. در همان حال یک مقام امنیتی آمریکا از افزایش سرعت و حجم حملات به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در عراق خبر داد و اعلام کرد که شبه‌نظامیان طرفدار ایران به خط قرمز آمریکا نزدیک شده‌اند.

تصویری که از راکت‌انداز یک بار مصرف در شبکه‌های اجتماعی معترضان عراقی منتشر شده است ( منبع توییتر)

به گزارش خبرگزاری امنیتی فارس، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران پنجشنبه ۲۱ آذر در جمع بسیجیان استان تهران گفت:

«تا پیروزی فاصله‌ای نداریم، به خیمه دشمن نزدیک هستیم. اگر دشمنان دست از شیطنت برندارند منافعشان را به آتش می‌کشیم و به آن‌ها می‌گوییم که شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم و انتقام می‌گیریم.»

به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی، همزمان سلامی در سخنانی در شهرری هم با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸ گفت:

«دشمنان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای باید بدانند سیلی محکمی از نظام جمهوری اسلامی ایران خواهند خورد. دشمنان باید بدانند اگر دست از ایجاد فتنه برندارند ملت بزرگ ایران نیز منافع آنان را در منطقه با خطر روبرو خواهند کرد.»

در روزها و هفته‌های گذشته مجموعه‌ای از حملات به پایگاه‌های نظامی ارتش آمریکا در عراق خبرساز شده است. چهارشنبه ۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذر ارتش آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دو راکت کاتیوشا در حوالی فرودگاه بین‌المللی بغداد به زمین‌ خورد.

دوشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر نیز نیروهای امنیتی عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند در حوالی پایگاه نظامی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد بقایای یک راکت‌انداز یک بار مصرف سیار، احتمالاً ساخت ایران را یافته‌اند. در این حمله، در اثر اصابت راکت‌ها شش نظامی مجروح شدند.

یک مقام امنیتی ارتش آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که در روزهای اخیر سرعت حملات به پایگاه‌های آمریکا در عراق افزایش پیدا کرده است:

«ما به این حملات عادت داریم. اما اخیراً سرعت این حملات افزایش پیدا کرده و حملات پیچیده‌تر و حجم آن‌ها هم بیشتر شده‌ است. این امر باعث نگرانی‌هایی شده.»

این مقام امنیتی در ادامه این مصاحبه گفت نیروهای شبه‌نظامی طرفدار ایران به خط قرمز آمریکا نزدیک می‌شوند و پاسخ نیروهای ائتلاف دور از انتظار نیست. اما یقیناً هیچیک از طرفین به نتیجه آن علاقه‌ای ندارد.

  تاکنون هیچیک از گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار ایران در عراق مسئولیت حمله به پایگاه‌های آمریکا را به عهده نگرفته‌اند. رویترز اما می‌‌نویسند نهادهای اطلاعاتی آمریکا عصائب اهل الحق و کتائب حزب‌الله را مسئول این حملات می‌دانند.

شامگاه سه‌شنبه ۳ دسامبر/ ۱۲ آذر پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق هدف اصابت پنج راکت قرار گرفت. پایگاه عین الاسد بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در عراق است. در همه این حملات از راکت‌اندازهای یک بار مصرف استفاده شده است.

مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه در جمع قانون‌گذاران این کشور گفت:

«ما با ایران در یک دوره خطر افزایش یافته قرار گرفته‌ایم. خویشتن‌داری در این وضعیت، پاسخی مناسب است. ایران باید درباره اقداماتش بسیار بسیار مراقب باشد. توپ در زمین ایران است. اینکه چگونه واکنش نشان دهند و اندازه و گستره آن چقدر باشد، تعیین‌کننده پاسخ آمریکا خواهد بود.»

روز گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با استقبال از تبادل زندانیان با ایران اظهار امیدواری کرد که این موضوع به مذاکره درباره مسائل کنسولی بینجامد.

بیشتر بخوانید:

پمپئو خواهان مذاکره با ایران در امور کنسولی شد‎‎

Share