Share

جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر به محمد نجفی اهدا شد. به گزارش سایت این کانون محمد نجفی، وکیل و مدافع حقوق بشر که اکنون در زندان به سر می‌برد، به عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» در سال ۱۳۹۸ معرفی شد.

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق مدنی

محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی و معصومه دهقان به نمایندگانی از کانون مدافعان حقوق بشر با حضور در منزل محمد نجفی در اراک، تندیس جایزه کانون مدافعان حقوق بشر را به خانواده او اهدا کردند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان کانون با آرزوی آزادی محمد نجفی، از عملکرد متعهدانه وکلایی چون او که با وجود فشار سنگین سال‌های اخیر بر وکلا، حاضر نشده‌اند از وظیفه حرفه‌ای‌شان دست بکشند، قدردانی کردند.

محمد نجفی برای اولین بار در بهمن ماه سال ۹۵ دستگیر شد.
سایت حقوق بشر در ایران نوشت که او در ارتباط با فیلمبرداری از تجمع اعتراضی کارگران هپکوی اراک از سوی مأموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از سه ساعت آزاد شده است.

نام این وکیل دادگستری شاغل در شازند استان مرکزی بار دیگر به دلیل پیگیری پرونده «وحید حیدری»، از معترضان دی ماه سال ۹۷ مطرح شد که در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک کشته شد. آقای نجفی با وجود تهدیدها و فشارهای شدید حکومتی از پای فشردن بر اجرای قانون و احقاق حق موکلش دست برنداشت و سرانجام با اتهام‌های متعدد علیه خود مواجه و روانه زندان شد.

او در ارتباط با یک پرونده‌اش که بابت آن به سه سال حبس محکوم شده بود، فروردین ماه سال ۹۸ مشمول عفو و آزاد شد. نجفی اما پس از چهار روز بابت پرونده‌های دیگر خود مجددا بازداشت و روانه زندان اراک شد.

اواسط آذر ماه سال ۹۷، شعبه یک دادگاه انقلاب اراک محمد نجفی را بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی به ۱۳ سال حبس محکوم کرد. او همچنین در یک حکم بدوی در تاریخ دوم بهمن ماه ۹۷ توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند در ارتباط با انتشار نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای در فضای مجازی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود. تایید این حکم صادره در دادگاه تجدید نظر در حالی صورت گرفته است که شعبه دادگاه بدوی پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۹۷ محمد نجفی را در پرونده‌ای دیگر و از بابت همین اتهامات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده و این حکم نیز عینا به تایید شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی رسیده است.

کانون مدافعان حقوق بشر اما از سال ۱۳۸۶ هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به‌عنوان برنده این جایزه معرفی می‌کند. جایزه «تلاشگر حقوق بشر» در روز جهانی حقوق بشر با اهدای تندیس منشور کوروش به برندگان، برگزار می‌شود.

آیت‌الله حسینعلی منتظری، عباس امیرانتظام، علیرضا رجایی، جامعه معلمان کشور، مولوی عبدالحمید، عزت‌الله سحابی و بهاره هدایت از جمله برندگان سال‌های پیش این جایزه هستند.

در مراسم اعطای جایزه که علیرغم امنیتی غالب بر کشور، برگزار شد، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده، از اعضای اصلی و بنیان‌گذاران کانون مدافعان حقوق بشر، با حضور در منزل همکار خود در شهر اراک، با بزرگداشت این وکیل شجاع، جایزه را به خانواده او تقدیم کردند.

در این جلسه، محمد سیف‌زاده ضمن بیان مختصری از فلسفه این جایزه، از افرادی که در سال‌های قبل موفق به دریافت این جایزه شده بودند نام برد و خدمات آنان را ستود.

او همچنین آرزو کرد نرگس محمدی، نایب رییس و سخنگوی کانون که پنج سال است در زندان به سر می‌برد، هر چه زودتر آزاد شود.


  • در همین زمینه

جایزه «تلاشگر حقوق بشر» سال ۹۷ به جامعه معلمان ایران اهدا شد

جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر، در زندان به بهاره هدایت اهدا شد

Share