Share

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از فضای سرد و خموده انتخاباتی دو ماه قبل از آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد. محمود میرلوحی گفت اصلاح‌طلبان حتی درخواست محمد خاتمی برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس را اجابت نکردند.

محمود میرلوحی، سیاستمدار اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان

محمود میرلوحی، سیاستمدار اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان جمعه ۲۲ آذر در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از فضای سرد انتخاباتی درآستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد:

«فضای انتخاباتی در دوران ثبت‌نام‌ها مقداری سرد بود. گرچه از حیث عدد ظاهراً تعداد داوطلبان حضور در مجلس شورای اسلامی بیش‌ از دوره‌های پیش است اما چهره‌های شناخته شده دو جناح سیاسی کشور، ‌ هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان در این مرحله حضور کمرنگی داشتند.»

احمد جنتی، رئیس شورای نگهبان چهارشنبه ۲۰ آذر در سخنانی در حضور همه‌ اعضای فقیه و حقوقدان این شورا اعلام کرد که بیش از ۱۶ هزار نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کرده‌اند. رئیس شورای نگهبان از اعضای هیات‌های اجرایی در سراسر کشور خواست که در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس از نظر فساد اقتصادی و فساد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت «مسامحه‌ای» نشود.

میرلوجی در ادامه مصاحبه با ایسنا گفت اصلاح‌طلبان حتی درخواست محمد خاتمی برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس را اجابت نکردند:

«تا جایی که می‌دانم حتی وقتی آقای خاتمی به عده‌ای گفتند تا در عرصه انتخابات حضور پیدا کنند هم آنان حاضر نشدند ثبت‌نام کنند. نه فقط اصلاح‌طلبان که حضور اصولگرایان هم سرد بود، لاریجانی و امثال او نیامدند.»

میرلوحی اظهار امیدواری کرد که شورای نگهبان در رد صلاحیت اصلاح‌طلبان تغییر رویه دهد. پنجشنبه ۲۱ آذر حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، درخواست کرد ناطق نوری، امامی کاشانی، ابوترابی فرد و محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، میان اصلاح‌طلبان و حاکمیت واسطه شوند و با جلب نظر خامنه‌ای، در انتخابات آتی شورای نگهبان، صلاحیت اصلاح‌طلبان تأیید شود.

محمود میرلوحی به ایسنا گفت «جواز ورود اصولگرایان از قبل برای انتخابات صادر شده» اما اصلاح‌طلبان هنوز نمی‌دانند آیا اجازه ورود به انتخابات را دارند یا از قبل رد شده‌اند؟

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۱۰ آذر در آغاز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس در درس خارج فقه خود گفته بود:

«حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین‌طور بدون محابا می‌روند. خب شما که می‌خواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد. این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسئولیت هست. این که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است.»

میرلوحی رسماً اعلام کرد از شور انتخاباتی خبری نیست. عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اما درباره اعتراضات آبان ۹۸ و کشتار و بازداشت‌های گسترده معترضان و تاثیر آن بر انتخابات مجلس شورای اسلامی کاملاً سکوت کرد. او صرفا پیشنهاد داد که با تأیید صلاحیت اصلاح‌طلبان ممکن است حاکمیت بتواند امید داشته باشد که فضای خموده کنونی تغییر کند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو دور به تاریخ‌های ۲ اسفند ۱۳۹۸ و اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۲۰۸ حوزه انتخاباتی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

اکثریت پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه: پس از اعتراض‌های آبان، تحریم فعال انتخابات را برگزیده‌ایم

 

Share