Share

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهاراتی ایران را مسئول حملات راکتی به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق دانسته و هشدار داده که اگر نیروهای آمریکایی یا نیروهای متحد این کشور در این حملات کشته و زخمی شوند، واشنگتن واکنش جدی نشان خواهد داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

در روزها و هفته‌های گذشته مجموعه‌ای از حملات به پایگاه‌های نظامی ارتش آمریکا در عراق خبرساز شده. این پایگاه‌ها محل استقرار نظامیان آمریکایی هستند. در یکی از این حملات شش نیروی عراقی زخمی شدند. هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته اما آمریکا ایران را مسئول دانسته است.

پومپئو گفته نیروهای نیابتی ایران اخیرا حملاتی به این پایگاه‌ها که نیروهای امنیتی عراق و نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در آن مستقرند، انجام داده‌اند.

با وجود پرسش واشنگتن پست از دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، این دفتر واکنشی به این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا نشان نداده است.

هفته گذشته مقامات امنیتی عراق اعلام کردند در اثر اصابت چهار راکت کاتیوشا به یک پایگاه نظامی آمریکا در حوالی فرودگاه بین‌المللی بغداد دست‌کم شش نظامی مجروح شدند.

همچنین، شامگاه سه‌شنبه ۳ دسامبر/ ۱۲ آذر پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق هدف اصابت پنج راکت قرار گرفت. پایگاه عین الاسد بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در عراق است. در این حمله خسارتی به بار نیامد و هیچ یک از نظامیان آمریکایی نیز مجروح یا کشته نشدند.

بر اساس توافق واشنگتن و بغداد در چارچوب ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا همچنان پنج هزار و ۲۰۰ سرباز آمریکایی در عراق مستقر هستند. پایگاه الاسد بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در این کشور است.

ایران هم متهم به آموزش و تجهیز شبه‌نظامیان شیعه در عراق است.

اخیرا معاون وزیر دفاع آمریکا به کنگره این کشور گفته است به دقت رفتار ایران را زیر نظر دارد تا در صورت نیاز حضور نظامی خود را در خاورمیانه تقویت کند.


  • در همین زمینه

حمله به پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

Share