Share

کمیته قضایی کنگره ایالات متحده آمریکا لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را با اکثریت آراء تصویب کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

به گزارش واشنگتن پست، نمایندگان کنگره روز جمعه ۱۳ دسامبر/ ۲۲ آذر، در اقدامی تاریخی لایحه‌ای دو ماده‌ای مبنی بر سوء استفاده از قدرت و پنهانکاری در برابر تحقیقات کنگره از سوی دونالد ترامپ را به تصویب رساندند.

این لایحه با ۲۳ رأی مثبت نمایندگان دموکرات در برابر ۱۷ رأی منفی نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان به تصویب رسید تا ترامپ چهارمین رئیس جمهوری آمریکا باشد که از سوی مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح می‌شود.

لایحه استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در حالی به تصویب رسیده که نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات حاضر در کنگره روز پنج‌شنبه بیش از ۱۴ ساعت بر سر تصویب این لایحه دو ماده‌ای با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند.

جرولد نادلر، رئیس کمیته قضایی کنگره آمریکا، پس از تصویب این لایحه اعلام کرد در یک قرن و نیم گذشته این اولین بار است که کمیته قضایی در این حد پیگیر استیضاح یک رئیس جمهوری بوده است.

او گفت:

«مجلس نمایندگان پس از تصویب این لایحه برای اجرایی کردن آن به سرعت وارد عمل خواهد شد.»

اولین بند از لایحه تصویب شده علیه ترامپ بر این نکته تأکید دارد که رئیس جمهوری آمریکا در یک مکالمه تلفنی از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خواسته است تا پرونده فساد احتمالی هانتر بایدن، فرزند جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود و معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده را پیگیری کند.

گفته می‌شود ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌ جمهوری اوکراین، اعطای کمک امنیتی آمریکا به این کشور را مشروط به پیشبرد تحقیقات فساد علیه کسب و کار خانوادگی جو بایدن کرده است.

همچنین در بند دوم این لایحه ترامپ به مانع تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره و خودداری از ارائه اسناد متهم شده است.

بر اساس مفاد مندرج در قانون اساسی آمریکا، لایحه‌ای که روز گذشته از سوی کمیته قضایی مجلس به تصویب رسید به مجلس سنای این کشور ارجاع داده می‌شود تا در این نهاد قانونگذاری، دادگاه استیضاح برگزار شود. گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که مجلس نمایندگان هفته آینده پس از تصویب این طرح، آن را به مجلس سنا تقدیم کند.

در صورتی که حداقل ۶۰ نماینده از مجموع ۱۰۰ نماینده حاضر در مجلس سنا طرح استیضاح ترامپ را تأیید کنند، رئیس جمهوری این کشور از سمت خود عزل خواهد شد. این در حالی است که جمهوری‌ خواهان در این مجلس اکثریت را در اختیار دارند.

میچ مک کانل از نمایندگان جمهوری خواه مجلس سنا روز پنج‌شنبه در مورد طرح استیضاح دونالد ترامپ در سنا گفته بود در صورت تصویب طرح استیضاح شانس برکناری رئیس جمهوری آمریکا صفر است.


  • در همین زمینه

 گزارش تحقیقات استیضاح ترامپ: سوءاستفاده از روابط خارجی

Share