Share

کره شمالی اعلام کرده که یک «آزمایش مهم» دیگر را در یکی از تاسیسات موشکی‌اش انجام داده است تا «بازدارندگی استراتژیک هسته‌ایِ» خود را بیش از پیش تقویت کند.

کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی در حال اشاره به موشک‌های ساخت این کشور ــ‌ عکس:‌ آرشیو

یک سخنگوی آکادمی علوم دفاعی کره شمالی روز شنبه ۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر گفت که یک آزمایش مهم در تاسیسات موشکی «سوهائی» انجام شده. او اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

پیونگ‌یانگ این خبر را در حالی اعلام کرد که دولت کره شمالی تلاش دارد پیش از پایان سال جاری میلادی به فشارها بر دولت ایالات متحده برای پایبندی به مذاکرات هسته‌ای ادامه دهد. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پیش از این به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تا پایان سال فرصت داده بود تا به این مذاکرات پایبندی نشان دهد.

این دومین آزمایش در تاسیسات پرتاب موشکی «سوهائی» ظرف کمتر از یک هفته است.

پیونگ‌یانگ در بیانیه‌ای در مورد این آزمایش اعلام کرد:

«ما یکی پس از دیگری در حال به دست آوردن موفقیت‌های تحقیقاتی در حوزه علوم دفاعی هستیم تا آن را برای ارتقای هرچه بیشتر بازدارندگی هسته‌ای استراتژیک و معتبر جمهوری خلق کره شمالی به کار بگیریم.»

چند روز پیش، کره شمالی گفته بود که یک «آزمایش بسیار مهم» را در تاسیسات پرتاب موشک انجام خواهد داد. این اعلام به حدس و گمان‌هایی درباره امکان آزمایش یک موتور جدی، برای وسیله پرتاب فضایی یا برای موشک بالستیک بین قاره‌ای، دامن زد.

کره شمالی از ایالات متحده خواسته بود با دادن برخی امتیازات بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای را در هم بشکند.

ظرف چند هفته گذشته، پیونگ‌یانگ حداقل ۱۳ آزمایش موشکی بالستیک انجام داده است.

پیونگ‌یانگ همچنین وعده داده که در صورت عدم اعطای امتیازات از سوی ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی، یک «هدیه کریسمس» یک‌طرفه تقدیم کند.

کیم جونگ اون از ژوئن ۲۰۱۸ سه دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا داشته اما از آن زمان تا کنون پیشرفت کمی در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی صورت گرفته است.

روز جمعه یک آژانس خبری کره جنوبی از اندیشکده استراتژی امنیت ملی نقل کرد که پیونگ‌یانگ ممکن است تا پایان این ماه از مذاکرات هسته‌ای بیرون بیاید.

این اندیشکده روابطی با آژانس جاسوسی کره جنوبی دارد.


در همین زمینه:

کره شمالی یک موشک کوتاه‌برد در ابعاد بزرگ‌تر و با قابلیت‌های بیشتر پرتاب کرد

Share