Share

کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در مادرید، پایتخت اسپانیا، سرانجام پس از نزدیک به دو روز تمدید به یک توافق شکننده دست یافت و تنها توانست به کشورهای عضو توصیه کند از سال آینده گام‌های جدی برای انجام تعهدات خود در قالب تواقفنامه پاریس بردارند. فعالان محیط زیست توافق را شکننده می‌خوانند.

کنفرانس اقلیمی مادرید با تاکید بر اجرای توافق پاریس پایان یافت. فعالان گروه محیط زیستی گرین پیس پلاکاردهای «اقلیم یک تجارت نیست» را در مقابل در ورودی ساختمان محل برگزاری کنفرانس اقلیمی COP25 نصب می‌کنند. (عکس از CRISTINA QUICLER / AFP)

یکشنبه ۱۵ دسامبر، دو روز پس از موعد مقرر، حاضران در نشست کنفرانس اقلیمی سازمان ملل که در مادرید برگزار می‌شد، بر سر یک بیانیه حداقلی توافق کردند. تصمیمات نهایی اما به نشست سال آینده که در گلاسکو برگزار خواهد می‌شود، موکول شد.

وزیران و نمایندگان کشورهای حاضر در بیست و پنجمین کنفرانس اقلیمی سازمان ملل قرار بود جمعه ۱۳ دسامبر به توافق نهایی دست یابند اما اختلاف نظر بر سر تعهدات کشورهای صنعتی مانع دستیابی به یک بیانیه و توافقنامه مشترک شد.

هنوز جزئیات این توافق به صورت کامل منتشر نشده اما رسانه‌ها از عدم توافق بر سر کاهش آلودگی و روند اجرایی تعهدات تواقفنامه پاریس خبر دادند.

آنچه که مشخص و روشن در رسانه‌ها گزارش شده است؛ سند نهایی است که به همه ۲۰۰ کشور حاضر در اجلاس یادآوری می‌کند تا در سال آینده تا جایی که ممکن است به تعهدات خود در زمینه دست‌یابی به اهداف اقلیمی سال ۲۰۳۰ احترام بگذارند.

کشورهای حاضر در کنفرانس اقلیمی مادرید همچنین توافق کردند برای دستیابی به همکاری بین‌المللی در زمینه مهار انتشار کربن تلاش کنند. پیش از این در تواقفنامه پاریس کشورهای عضو برای کاهش انتشار گاز کربن توافق کرده بودند. در این نشست اما شیوه اقدام کشورها برای این هدف مشخص نشد.

مذاکره کنندگان در نهایت در روز یکشنبه توافق کردند که تصمنیم‌های اساسی خود را به کنفرانس بیست و ششم که یکسال بعد در گلاسکو برگزار خواهد شد، موکول کنند.

یک روز قبل کشورهای «فقیر» و یا «در حال توسعه» خواستار دریافت کمک‌های مالی بیشتر برای استفاده از انرژی‌های پاک و جایگزین شده بودند. این درخواست از سوی آمریکا رد شد.

همچنین برزیل مانع از دستیابی به توافقاتی درباره موضوعاتی شد که به دولت ها اجازه می دهد با استفاده از اعتبارات کربنی در بازار کربن تجارت کنند.


در همین زمینه:

گرمایش زمین: سطح اکسیژنِ اقیانوس‌ها به سرعت کاهش می‌یابد

هشدار گوترش درباره وضعیت اقلیمی: نقطه بی‌بازگشت دور نیست

Share