Share

مجلس نمایندگان آمریکا برای بحث و رأی‌گیری درباره استیضاح رئیس جمهوری تشکیل جلسه داد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت این واقعیت دارد که ترامپ با اقدامات خود قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا: «هیچ خطایی مرتکب نشده‌ام»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه ۱۸ دسامبر/ ۲۷ آذر در سخنانی که در آغاز جلسه کنگره برای بحث و رأی‌گیری درباره استیضاح  رئیس جمهوری آمریکا ایراد کرد، ترامپ را متهم کرد با سوءاستفاده از قدرت، امنیت ملی آمریکا را به خاطر منافع شخصی خود به خطر انداخته است. پلوسی گفت:

«غم‌انگیز است که اقدامات بی‌پروای ترامپ استیضاح را اجتناب‌ناپذیر کرد. او چاره‌ای برای ما باقی نگذاشت.»

 دونالد ترامپ در آغاز جلسه کنگره با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«این حمله‌ای است به آمریکا و حمله‌ای است به حزب جمهوری‌خواه.»

ترامپ ساعتی قبل از آغاز جلسه مجلس نمایندگان در پیام دیگری در توییتر گفته بود که کار اشتباهی از او سر نزده است:

 «باور می‌کنید امروز دموکرات‌های بی‌فایده‌ رادیکال چپ‌گرا من را استیضاح می‌کنند، و من هیچ خطایی مرتکب نشده‌ام. این چیز وحشتناکی است. متن [استیضاح] را بخوانید. این نباید برای هیچ رئیس‌جمهور دیگری رخ دهد. دعا کنید!»

دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده سه‌شنبه ۱۰ دسامبر / ۱۹ آذر رئیس‌جمهوری آمریکا را  رسماً به «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره» متهم کردند.  تحقیقات کنگره درباره مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین انجام شد که در جریان آن ترامپ از زلنسکی خواسته بود در ازای کمک‌های مالی، اطلاعاتی درباره جو بایدن، یکی از نامزدهای اصلی حزب دموکرات در کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، و پسرش، هانتر بایدن در اختیار او قرار دهد با این هدف که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آن اطلاعات را علیه رقیب خود به کار گیرد.

بحث در کنگره آمریکا درباره استیضاح ترامپ ممکن است شش ساعت به درازا بکشد. انتظار می‌رود که رأی‌گیری جناحی باشد. بر اساس یک نظرسنجی، ۴۹,۶ درصد از مردم آمریکا از استیضاح رئیس جمهوری حمایت می‌کنند. ۴۷,۶ درصد با استیضاح مخالف‌اند.

اگر کنگره به استیضاح رأی دهد، ترامپ سومین رئیس جمهوری آمریکاست که استیضاح می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آمریکا در تدارک استیضاح ترامپ

 

Share