Share

نشست مجلس نمایندگان آمریکا و رای‌گیری برای طرح استیضاح دونالد ترامپ در رابطه با دو ماده «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره» برگزار شد و اکثریت نمایندگان به استیضاح ترامپ رای دادند.

دونالد ترامپ عصر روز ۱۸ دسامبر در حالی که نمایندگان کنگره مشغول گفت‌وگو بر سر طرح استیضاح او هستند سوار هواپیمای “ایر فورس وان” می‌شود. عکس: Brendan Smialowski / AFP

عصر چهارشنبه ۱۸ دسامبر/ ۲۷ آذر، پس از بیش از شش ساعت گفت‌وگوی برنامه‌ریزی شده در مجلس نمایندگان که در آن جمهوری‌خواه‌ها و دموکرات‌ها به طور مساوی دلایل خود را در حمایت یا علیه استیضاح پای تریبون مجلس اعلام کردند – رای‌گیری در مورد دو اتهام مطرح‌شده از سوی دموکرات‌ها انجام شد.

ماده اول – «سوءاستفاده از قدرت»:

با ۲۳۰  رای موافق و ۱۹۷ رای مخالف تصویب شد.  ۲۲۸ نفر از موافقان نمایندگان حزب دموکرات بودند.  ۱۹۵ جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به این ماده رای منفی دادند. دو نفر از دموکرات‌ها در این رای‌گیری رای منفی دادند. یک نفر نماینده مستقل مجلس هم به ماده رای مثبت داد. دو نفر از جمهوری‌خواه‌ها و یک نفر از دموکرات‌ها در این رای‌گیری شرکت نکردند.

ماده دوم – «مانع‌تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره»:

دقایقی بعد از ماده اول با ۲۲۹ رای موافق و ۱۹۸ رای مخالف تصویب شد. ۲۲۸ دموکرات به تصویب ماده دوم رای مثبت دادند. ۱۹۵جمهوری‌خواه به ماده رای منفی دادند. سه دمکرات رای منفی دادند و تنها نماینده مستقل هم به تصویب ماده رای داد. دو نفر از جمهوری‌خواه‌ها و یک نفر از دموکرات‌ها در این رای‌گیری شرکت نکردند.

تولسی گابارد، که نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از حزب دموکرات است نه حاضر شد که رای منفی دهد و نه حاضر شد که رای مثبت دهد. او رای خود را “حاضر” در مجلس ثبت کرد.

واکنش دونالد ترامپ

دونالد ترامپ درست بعد از ساعت ۲۰ در واکنش به رای‌گیری مجلس نمایندگان در جمع حامیانش در میشیگان روی صحنه رفت و گفت:

«واقعاً اینکه داریم استیضاح می‌شویم را حس نمی‌کنم. کشور وضعیتش از همیشه بهتر است. هیچ کار بدی هم نکردیم. در حزب جمهوری‌خواه هم حمایت اساسی داریم – حمایتی که هرگز به مانند آن را نداشته‌ایم.»

ریاست جمهوری آمریکا خطاب به حامیانش در میشیگان گفت:

«این دموکرات‌های هیچ‌کار‌نکن، دارند نفرت عمیق خود را نسبت به مردم آمریکا ابراز می‌کنند و آنها را حقیر می‌شمارند. این استیضاح حزبی و بی‌قانون، آغاز یک خودکشی سیاسی برای حزب دموکرات است.»

سخنگوی کاخ سفید، استفانی گریشام در بیانیه‌ای گفت که ترامپ اطمینان دارد که مجلس سنا «انصاف و روند قانونی» را احیا می‌کند. گریشام در ادامه گفت رئیس‌جمهوری آمریکا «برای مرحله بعدی آمادگی دارد و اطمینان دارد که به طور کامل تبرئه خواهد شد.»

مرحله بعدی آغاز محاکمه ترامپ در مجلس سناست که قرار است برای هفته اول ژانویه ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شود.

آیا ترامپ برکنار خواهد شد؟

با توجه به اینکه در آرایش کنونی مجلس نمایندگان آمریکا، نمایندگان دموکرات تعداد‌شان بیش‌تر است انتظار می‌رفت که طرح استیضاح ترامپ در این مجلس رای بیاورد. هر یک از این دو طرح می‌توانست موجبات محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا را فراهم کند.

این طرح اکنون باید برای تصویب نهایی به مجلس سنا برود. ترامپ ماه آینده در مجلس سنا بر سر این دو اتهام محاکمه خواهد شد.  اگر چنانکه دو سوم سناتورهای مجلس سنا به استیضاح ترامپ رای بدهند او از سمت ریاست جمهوری کنار گذاشته می‌شود.

با توجه به اینکه تعداد جمهوری‌خواه‌‌ها مجلس سنا بیش‌تر از دمکرات‌هاست، احتمال رای آوردن طرح استیضاح در سنا کمتر است. بر ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا، سناتورهای جمهوری‌خواه می‌نشینند. برای به دست آوردن حمایت دو سوم از نمایندگان مجلس سنا، دموکرات‌ها نیاز به همراهی ۲۰ سناتور جمهوری‌خواه دارند که ۶۷ رای مورد نیاز برای برکناری ترامپ را کسب کنند. از این رو احتمال برکناری ترامپ از طریق مجلس سنا کم است.

دونالد ترامپ چهارمین رئیس‌جمهوری آمریکاست که طرح استیضاحش در مجلس نمایندگان مطرح می‌شود و سومین رئیس‌جمهوری است که طرح استیضاحش در این مجلس به تصویب رسیده است.
اندرو جانسون و بیل کلینتون دو رئیس‌جمهوری دیگر بودند که طرح استیضاح آنها در مجلس نمایندگان تصویب شد اما برکناری آنها در مجلس سنا رای نیاورد. ریچارد نیکسون قبل از اینکه مجلس سنا بتواند او را برکنار کند، استعفا داد.

در سخنرانی‌های مجلس نمایندگان چه گفته شد؟

دموکرات‌ها با سخنرانی‌هایشان در صحن مجلس نمایندگان بسیاری از اتهام‌هایی که در جریان پژوهش‌های مجلس نمایندگان در مورد مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین مطرح کرده بودند مجدد مطرح کردند. تمرکز بیشتر سخنرانی‌ها بر این بود که نشان دهند که بر اساس قوانین اساسی آمریکا، باورهای جمهوری‌خواهانه و دمکراسی آمریکایی کاری که دونالد ترامپ کرده است، سوء استفاده از قدرت است.

دموکرات‌ها می‌گویند که در جریان این مکالمه ترامپ از زلنسکی خواسته که در ازای کمک‌های مالی نظامی، اطلاعاتی درباره جو بایدن، یکی از نامزدهای اصلی حزب دموکرات در کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، و پسرش، هانتر بایدن در اختیار او قرار دهد.

دموکرات‌ها اتهام «سوءاستفاده از قدرت» را از این رو مطرح کرده‌اند که می‌گویند که هدف ترامپ این بوده که در کارزار انتخابات ۲۰۲۰، از اطلاعات به دست آمده از طریق زلنسکی، علیه رقیب خود جو بایدن استفاده کند. «مانع‌تراشی بر سر راه تحقیقات کنگره» از این رو مطرح شده که دمکرات‌ها می‌گویند زمانی که کنگره مشغول پژوهش بر پرونده اوکراین بوده، ترامپ با آنها همکاری نکرده و مقابل پژوهش‌های کنگره سنگ‌اندازی کرده است.

در مقابل دو اتهامی که دموکرات‌ها علیه ترامپ مطرح کرده‌اند، جمهوری‌خواه‌‌ها یکی پس از دیگری به پشت تریبون مجلس نمایندگان رفتند و این استدلال‌ها را علیه دموکرات‌ها مطرح کردند: یک اینکه دموکرات‌ها به دنبال سرنگونی دونالد ترامپ با استفاده از مطرح کردن استیضاح هستند. و دو اینکه این استیضاح یک اقدام سیاسی است چون دموکرات‌ها نمی‌خواهند نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ را بپذیرند و می‌خواهند از طریق فشار آوردن به ترامپ بر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ تاثیر بگذارند.

در همین زمینه:

مجلس نمایندگان آمریکا برای بحث درباره استیضاح ترامپ تشکیل جلسه داد

Share