Share

احمد منتظری می‌گوید که فایل صوتی دیگری از جلسه پدرش آیت‌الله حسینعلی منتظری با اعضای «هیئت مرگ» – از مسئولان اعدام‌های زندانی‌های سیاسی در سال ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران دارد اما مقام‌های امنیتی او را از انتشار این فایل منع کرده‌اند.

احمد منتظری به همراه پدرش آیت‌الله حسینعلی منتظری

روز جمعه ۲۹ آذر/ ۲۰ دسامبر، یک فایل ویدئویی از احمد منتظری – فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری – در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شد که در این ویدئو احمد منتظری می‌گوید که فایل صوتی دیگر مربوط به جلسه پدرش با مسئولان پرونده اعدام‌های زندانی‌ها در تابستان ۶۷ وجود دارد.

جلسه‌ای که احمد منتظری از آن صحبت می‌کند مربوط به ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ است و در آن مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی که مسئولان تصمیم‌گیری در مورد اعدام زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران در سال‌۱۳۶۷ هستند در واکنش به اعتراض‌های منتظری به این اعدام‌ها به دیدن او رفته‌اند.

حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت تهران، ابراهیم رییسی معاون وقت دادستان (و رئیس کنونی قوه قضائیه) و مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین – که در تاریخ‌نگاری‌های مربوط به اعدام‌های ۱۳۶۰ به «هیئت مرگ» مشهور شده‌اند در جلسه با منتظری حضور دارند.

احمد منتظری می‌گوید که پدرش در این فایل صوتی منتشرنشده در رابطه با اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ به «هیئت مرگ» می‌گوید: «همه چیز دیگر تمام شد؛ خونی که به ناحق ریخته شود، همه چیز را تمام می‌کند.»

فایل ویدئویی منتشرشده از احمد منتظری را ببینید:

احمد منتظری در این ویدئو توضیح می‌دهد که مقام‌های امنیتی حکم شش سال زندان تعلیقی که علیه او برای انتشار فایل صوتی اول را صادرشده را به عنوان اهرم فشار استفاده کرده‌اند و به منتظری اجازه نمی‌دهند که فایل صوتی دوم را منتشر کند.

مشخص نیست که فایل ویدئویی از احمد منتظری چه زمانی ضبط شده اما انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی هم‌زمان با سال‌روز مرگ آیت‌الله حسینعلی منتظری است. حسینعلی منتظری در ۲۹ آذر ۸۸ در سن ۸۷ سالگی درگذشته است.

احمد منتظری سال ۱۳۹۵، پس از انتشارفایل صوتی جلسه پدرش با «هیئت مرگ» تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفت و به به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. او در نهایت به اقدام علیه امنیت ملی و افشای فایل صوتی دارای طبقه‌بندی سری و تبلیغ علیه نظام محکوم شد و ابتدا حکم ۲۱ سال زندان دریافت کرد. پس از تخفیف‌های ویژه به دلیل برادر شهید بودن، احمد منتظری نهایت به شش سال زندان قابل اجرا محکوم شد که به این تخفیف هم اعتراض کرد.

چندی بعد با دخالت برخی از مراجع تقلید قم و گفت‌وگو‌های آنها با دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، حکم شش سال زندان احمد منتظری به حالت تعلیق درآمد. احمد منتظری در فایل ویدئویی که از او منتشر‌شده می‌گوید که مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی این شش سال زندان تعلیقی را علیه او استفاده می‌کنند.

احمد منتظری پیش‌تر هم گفته بود که فایل‌ها و اسنادی بیشتری در رابطه با کشتار زندانیان در سال‌های ۱۳۶۰ برای انتشار در اختیار دارد.در سال ۱۳۹۵ و در واکنش به حکم زندانش، احمد منتظری به زمانه گفت که صدور چنین حکمی را درراستای فشار برای عدم انتشار فایل‌ها و اسناد دیگری است که احمد منتظری دارد: «من فکر می‌کنم بیشتر می‌خواهند فشار باشد که فایل‌های بعدی منتشر نشود.»

وزارت اطلاعات در زمان انتشار فایل اول به خانواده منتظری فشار آورد که فایل را از وب سایت رسمی آیت‌الله حذف کنند اما فایل صوتی با اینکه حذف شد در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. همین وزارت از خانواده خواسته بود که فایل‌ها و اسناد دیگر را در اختیار مقام‌های امنیتی بگذارند.

تابستان ۱۳۶۷ بسیاری از زندانیان سیاسی که بیستر از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ همچون فدائیان خلق بودند در حالی اعدام شدند که از ابتدا به اعدام محکوم نشده بودند و  حکم محکومیت زندان داشتند. تعداد دقیق زندانی‌هایی که در سال ۱۳۶۷ اعدام شدند مشخص نیست اما تعداد آنها را چندین هزار تخمین زده‌اند که در مدت دو ماه اعدام شدند. اجساد تعدادی از این زندانیان در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند. این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای با حضور «هیئت مرگ» بدون هیچ‌گونه حقوق قضایی از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.

در همین زمینه:

تابستان ۶۷؛ پی‌جویی حقیقت

واکنش احمد منتظری به حکم دادگاه ویژه روحانیت: می‌خواهند فشار بیاورند فایل‌های بعدی منتشر نشود

گزیده‌ای از مطالب درباره فایل صوتی اول جلسه حسینعلی منتظری با «هیئت مرگ»

Share