Share

جنگنده‌های سوریه و روسیه بمبارانِ ادلب، آخرین سنگر شورشیان سوری را تشدید کرده‌اند. همزمان رسانه دولتی ترکیه اعلام کرد که دست کم ۲۵ هزار غیرنظامی ساکن استان ادلب در دو روز گذشته از این منطقه به مقصد ترکیه گریخته‌اند.

دسامبر ۲۰۱۷: ادلب در شمال سوریه

ترکیه در حال حضار میزبان ۳,۷ میلیون پناهجوی سوری است. پناهجویان سوری ساکن ترکیه بزرگترین جمعیت پناهجویان جهان را تشکیل می‌دهند، با این حال ترس بی‌خانمان شدن جمعیتی دیگر از مردم غیرنظامی ساکن منطقه ادلب، و مهاجرت آنها به سمت ترکیه وجود دارد. آنکارا بارها از متحدان خود برای میزبانی پناهجویان درخواست کمک کرده است.

در حال حاضر سه میلیون سوری در ادلب، آخرین پایگاه شورشیان سوری در شمال غربی سوریه، ساکن هستند.

به گفته آژانس‌های سازمان ملل متحد در سال جاری حملات به مناطق مسکونی ادلب صدها کشته بر جای گذاشت.

کارزار نظامی سوریه و روسیه علیه ادلب از اواخر آوریل آغاز شد و در آوت با آتش‌بسی شکننده تخفیف یافت.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه قول داده که ادلب را بار دیگر تصرف کند، مسئله‌ای که به آواره شدن و جابه‌جایی جمعیت بیشتری به سمت ترکیه منجر خواهد شد.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه یکشنبه ۲۲ دسامبر/ یکم دی اعلام کرد که از زمان اعلام آخرین آمارها از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ۲۵ هزار نفر دیگر از ادلب گربختند و به مناطق نزدیک به مرز ترکیه پناه برده اند.

آناتولی همچنین اعلام کرد که ۲۰۵ هزار نفر از اوایل نوامبر به خاطر حملات روسیه و سوریه آواره شده اند. این خبرگزاری گفت که این جمعیت به مناطقی از سوریه که ترکیه در عملیات نظامی گذشته تصرف کرد، و یا به مناطق دیگری از استان ادلب گریخته اند.

ترکیه تا کنون سه حمله فرامرزی علیه مناطق تحت تصرف نیروهای خودگران شمال و شرق سوریه انجام داده و هدف از این حملات را عقب راندن شبه‌نظامیان کرد «یگان‌های مدافع خلق» عنوان کرده است. آنکارا طی این حملات موفق شد که برخی مناطق نزدیک به مرز خود را تصرف کند، و برنامه‌ریزی کرده است که با شهرک‌سازی و سرمایه‌گذاری در این مناطق پناهجویان سوری ساکن ترکیه را به این مناطق کوچ دهد.


در همین زمینه:

نیاز مبرم بیش از نیمی از مردم سوریه به اقلام انسانی

Share