Share

دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با رهبران ایران، جمهوری اسلامی را در زمینه وضعیت حقوق بشر مورد انتقاد قرار داد و از آنان خواست تا تدابیر لازم درباره برنامه هسته‌ای خود اتخاذ کنند. وی از حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته، چهارشنبه، هشتم شهریورماه، در چارچوب برگزاری شانزدهمین دوره اجلاس کشورهای غیرمتعهد در تهران وارد ایران شد و با رهبران ایران، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران دیدار کرد و نگرانی‌های جامعه جهانی را در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، برنامه هسته‌ای این کشور، سیاست‌های آن در قبال اسرائیل و سوریه ابراز داشت.

مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی مون گفت دبیرکل سازمان ملل در دیدارهای خود تأکید کرده است که "وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان یکی از دغدغه‌های مهم است" و "حقوق شهروندی و حقوق بنیادین سیاسی [مردم ایران] باید مورد احترام قرار گیرد."

بان کی مون به‌ویژه در دیدار با علی لاریجانی از "نگرانی‌های جدی از وضعیت حقوق بشر در ایران" سخن گفته و خواهان همکاری با سازمان ملل در این زمینه شده است.

بان کی مون به‌ویژه در دیدار با علی لاریجانی از "نگرانی‌های جدی از وضعیت حقوق بشر در ایران" سخن گفته و خواهان همکاری با سازمان ملل در این زمینه شده است

پیش از این فرحان حق، یکی دیگر از سخنگویان سازمان ملل گفته بود بان کی مون تصمیم گرفته است برای "ابراز نگرانی و انتظارات جامعه جهانی در رابطه با مواردی که نیازمند اقدام و همکاری فوری برای ثبات منطقه و رفاه مردم ایران است" به تهران برود.

وی تأکید کرده بود: "ایران می‌بایست به حقوق بین‌الملل، حمایت از آزادی بیان و گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز، حق ایجاد تشکل، استقلال رسانه‌ها و آزادی فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی توجه نشان دهد."

روز گذشته گزارشگران بدون مرز در نامه‌‌ای به امضای کریستف دولوار، مدیرکل این نهاد مدافع روزنامه‌نگاران، از دبیرکل سازمان ملل خواست تا در سفر به ایران خواهان آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیان عقیدتی این کشور شود.

همچنین بیش از ۴۰۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی، با نوشتن نامه‌ای به بان‌ کی ‌مون از وی خواسته‌ بودند در مدت زمان سفر به ایران به دیدار میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از رهبران در حصر مخالفان دولت و زندانیان سیاسی رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برود.

به گفته مارتین نسیرکی بان کی مون در دیدارهای روز گذشته خود با مقامات بلندپایه ایران به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز پرداخت و از آن‌ها خواست تا به‌منظور "پاسخ به نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تدابیر مشخص" اتخاذ کنند.

وی در همین حال بر حل دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز مسئله هسته‌ای ایران تأکید کرد در حالی که اسرائیل همواره ایران را به حمله نظامی تهدید می‌کند.

بان کی مون همچنین اظهارات رهبران ایران در مورد نابودی اسرائیل را "توهین‌آمیز"، تحریک‌آمیز" و "غیرقابل قبول" خواند.

دبیرکل سازمان ملل در دیدارهای خود از "استفاده از نفوذ ایران" برای قانع ساختن حکومت سوریه به‌منظور "پایان بخشیدن فوری به خشونت‌ها" در این کشور سخن گفته است.

در حالی گزارش سفر بان کی مون به ایران از سوی سخنگوی وی منتشر می‌شود که منابع خبری ایران به هیچ یک از موارد فوق اشاره‌ای نکرده‌اند و به نقل از بان کی مون تنها به "نقش پر اهمیت ایران در منطقه" و "حق استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای" تأکید کرده‌‌اند.

آمریکا و اسرائیل نیز حضور بان کی مون در ایران را مورد انتقاد قرار داده و گفته بودند اجلاس کشورهای غیرمتعهد در تهران مورد سوء استفاده ایران قرار گرفته تا نشان دهد از انزوای بین‌المللی خارج شده است و شرکت در آن به این تلاش جمهوری اسلامی کمک می‌کند.

 

Share