Share

باشگاه خبرنگاران جوان با استناد به گفته‌های «یک مقام آگاه» در دفتر رهبر ایران، گزارش خبرگزاری رویترز مبنی بر صدور «دستور کشتار معترضان» از سوی علی خامنه‌ای را تکذیب کرد. رویترز روز گذشته (دوشنبه دوم دی) گزارش کرده بود که «سه منبع آگاه» در حلقه «نزدیکان خامنه‌ای» تایید کرده‌اند که رهبر جمهوری اسلامی دستور سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ را صادر کرده است.

خبرگزاری رویترز با سه منبع آگاه از حلقه نزدیکان خامنه‌ای دستور کشتار معترضان از سوی او را به تایید رساند/ عکس از آرشیو

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۲۳ دسامبر/ دوم دی به‌نقل از چند منبع آگاه و نزدیک به محافل حکومتی ایران گزارشی منتشر کرد که در آن از دستور مستقیم علی خامنه‌ای برای سرکوب اعتراضات آبان‌ماه سخن رفته است. این منابع گفته‌اند پس از آغاز اعتراضات، خامنه‌ای مقامات بلندپایه نظامی و دولتی را گرد آورده و به‌آن‌ها گفته است «جمهوری اسلامی در خطر است و هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن (اعتراضات) انجام دهند».

رویترز تاریخ این اظهارات را غروب ۲۶ آبان، در روز دوم اعتراضات، اعلام کرده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از برخی منابع آگاه در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان را ۱۵۰۰ تن اعلام کرد که بسیار بیشتر از آمار و ارقامی است که تا کنون در این خصوص به دست نهادهای حقوق بشری ایران رسیده بود.

حال در واکنش به این گزارش، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یک «منبع آگاه و نزدیک به بیت رهبر» نوشت: «بر خلاف ادعای بنگاه خبری رویترز، هیچ جلسه مشترکی میان حضرت آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور و اعضای کابینه دولت در روز «٢۶ آبان-١٧ نوامبر» و حتی پس از آن در مورد آشوب‌ها تشکیل نشده است.»

باشگاه خبرنگاران جوان از «منبع آگاه» خود در حلقه نزدیکان رهبر نقل کرد که دستور خامنه‌ای «در مورد قربانیان آبان ۹۸»، فقط همان «دستور رأفت» بوده است.

این در حالی است که خامنه‌ای در اولین واکنش عمومی به اعتراضات، معترضان را «اشرار» خوانده بود: «آتش زدن به فلان بانک… کار اشرار است… هیچ‌کس به این اشرار کمک نکند… اینها اشرارند، این کارها کار مردم معمولی نیست.»

 سایر مقامات کشور نیز بارها پس از این سخنان لفظ «اشرار» را در خصوص معترضان به کار بردند، و برخی نیز خواستار اشد مجازات برای معترضان شدند.


در همین زمینه:

رویترز: خامنه‌ای دستور سرکوب اعتراضات آبان را صادر کرد

Share