Share

در آغاز اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در تهران رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی گفت ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و رئیس جمهوری مصر نیز علیه حکومت بشار اسد سخن گفت.

به گزارش منابع خبری ایران، امروز پنج‌شنبه ۹ شهریورماه (۳۰ اوت) اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد که تا فردا ادامه دارد با حضور گروهی از رهبران این کشورها و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد آغاز به‌کار کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران امروز به سالن اجلاس آمد و پس از ایراد سخنانی محل نشست را ترک کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود بار دیگر مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل مختلف از جمله نظم جهانی، سلاح‌های هسته‌ای و مسئله فلسطین را تکرار کرد و گفت ایران استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیائی و نظائر آن را "گناهی بزرگ و نابخشودنی" می‌داند و خواهان "خاورمیانه‌ عاری از سلاح هسته‌ای" است.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت ایران استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیائی و نظائر آن را "گناهی بزرگ و نابخشودنی" می‌داند و خواهان "خاورمیانه‌ عاری از سلاح هسته‌ای" است

وی گفت: "ما شعار «خاورمیانه‌ عاری از سلاح هسته‌ای» را مطرح کرده‌ایم و به آن پایبندیم. این به معنی چشم‌پوشی از حق بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و تولید سوخت هسته‌ای نیست."

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر به آمریکا و اسرائیل حمله کرد و گفت آن‌ها با وجود در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای و سلاح‌های کشتار جمعی خود را مخالف گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌خوانند.

کشورهای غربی از برنامه هسته‌ای ایران نگران هستند و احتمال می‌دهند که ایران به بهانه پیشبرد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای فعالیت ‌کند. ایران اما این اتهام را رد می‌کند.

آیت‌الله خامنه‌ای پیش از این نیز گفته بود دستیابی به سلاح هسته‌ای با آرمان‌های دینی جمهوری اسلامی ایران سازگار نیست. آمریکا و کشورهای غربی با استقبال از این اظهارنظر اعلام کردند ایران برای اثبات چنین سخنی باید گام‌های روشن و عملی بردارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر در مورد مسئله فلسطین، اسرائیل را مورد حمله قرار داد و راه حل بحران فلسطین را "همه‌پرسی عمومی" عنوان کرد و گفت: "همه‌ فلسطینی‌ها… اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی، در یک همه‌پرسیِ عمومی، با نظارتی دقیق و اطمینان‌بخش شرکت کنند و ساختار نظام سیاسی این کشور را انتخاب نمایند."

آیت‌الله خامنه‌ای وضعیت کنونی جهان را به سود کشورهای غیرمتعهد دانست و گفت: "سخن ما آن است که اتاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود."

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی در سخنان امروز خود به بحران سوریه اشاره‌ای نکرد، محمد مرسی، در سخنانی به حکومت بشار اسد تاخت

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی در سخنان امروز خود به بحران سوریه اشاره‌ای نکرد، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر که تا اجلاس شانزدهم ریاست کشورهای غیرمتعهد را برعهده داشت به‌هنگام واگذاری این ریاست به ایران در سخنانی به حکومت بشار اسد تاخت.

رویترز نوشته است مرسی در این سخنرانی با بیان اینکه "امروز انقلابی علیه رژیم مستبد سوریه آغاز شده است"، گفت "وظیفه اخلاقی ماست که علیه سرکوب دولت بشار اسد از مردم سوریه حمایت کنیم."

رسانه‌های ایران این بخش از سخنان مرسی را سانسور کردند و تنها بخشی از آن را بازتاب دادند که وی از اتحاد مخالفان حکومت سوریه پشتیبانی کرده است.

مرسی گفت: "مخالفان باید صفوف خود را متحد کنند؛ به گونه‌ای که همه جریان‌ها را در بر گیرد و مخالفتی در میان آنها نباشد. ما کاملأ آماده‌ایم از این مسئله حمایت کنیم."

محمد مرسی سه روز پیش نیز در مصاحبه خود با رویترز از قدرت‌های جهانی روسیه و چین خواست به بشار اسد کمک کنند تا از قدرت کناره‌گیری کند.

محمد مرسی نخستین رئیس جمهوری مصر است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به این کشور سفر می‌کند.

روابط دیپلماتیک تهران و قاهره کمی پس از انقلاب ایران به دلیل حمایت مصر از محمدرضا پهلوی، شاه ایران و پیمان صلح مصر و اسرائیل قطع شد.

مرسی در سفر خود به ایران در مورد گسترش روابط مصر با جمهوری اسلامی سخنی نرانده است اما اظهار امیدواری کرد که بتواند سیاست خارجی متوازنی را در پیش گیرد.
 

Share