Share

دو مقام ارشد دولتی در ایران در حالی خبر کشته شدن ۱۵۰۰ تن در جریان اعتراضات آبان ۹۸ را رد می‌کنند که خود نیز آمار دقیقی از شمار جان باختگان و دستگیرشدگان ندارند. سخنگوی دولت می‌گوید که به زودی آمار دقیق اعلام می‌شود، رئیس دفتر رئیس جمهوری اما قوه قضاییه را مسئول اعلام شمار کشته شدگان و دستگیرشدگان اعتراضات به گرانی بنزین می‌داند و می‌گوید: این دستگاه در حال جمعبندی و «تفکیک» آمار کشته شدگان است.

مریوان، محتملا ۲۶ آبان ۱۳۹۸، اعتراضات آبان

۴۰ روز از اعتراضات به گرانی بنزین در سراسر ایران می‌گذرد و خانواده کشته شدگان در تدارک برگزاری مراسم چهلمین روز جان‌باختگان هستند. مقام‌های ارشد دولتی در ایران اما همچنان از بیان آمار مشخص و جزییات در باره شمار کشته‌شدگان و دستگیرشدگان خودداری می‌کنند.

پس از آنکه علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران، آمار اعلام شده از سوی رسانه‌های خارجی را «غلوآمیز» خواند، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی هم گزارش خبرگزاری رویترز را «خیلی اغراق‌آمیز» دانست و گفت؛ به نظر او «تعداد کشته شدگان اصلا این تعداد نیست».

خبرگزاری رویترز در یک گزارش به نقل از منابع آگاه در ایران شمار کشته شدگان اعتراضات به گرانی بنزین را ۱۵۰۰ تن گزارش کرد. شورای عالی امنیت کشور ایران بدون اینکه آمار مشخصی از شمار کشته شدگان و دستگیرشدگان ارائه کند، این گزارش را رد کرده است.

واعظی نیز در پاسخ به پرسشی در باره آمار دقیق کشته شدگان و بازداشت شدگان گفت: « آمار دقیقی در این خصوص ندارد». او در عین حال قوه قضاییه را مسئول ارائه جزییات دانست و مدعی شد: این قوه «با جدیت در حال پیشبرد کار است».

به گفته واعظی « دستگاه‌های مربوطه در حال جمع زدن آمار هستند و آرام آرام زمانی که آمار نهایی شد آن را اعلام خواهند کرد».

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی هم صبح امروز در اظهارنظری مشابه، گفته بود: «تفکیک آماری کشته شدگان در حال انجام است و این آمار اعلام خواهد شد».

او در باره زمان انتشار آمار کشته شدگان اعتراضات آبان اظهارنظری نکرد و نگفت که قوه قضاییه  قرار است چگونه آمار کشته شدگان را  تفکیک کند. اما به نظر می‌رسد این اظهارات به دستور العمل خامنه‌ای مبنی بر «تفکیک» معترضان و کشته شدگان اعتراضات باز می‌گردد. رهبر جمهوری اسلامی بیست و سوم آذر در نامه‌ای به شورای امنیت کشور با آنچه که «تفکیک» و «مدیریت معترضان و کشته شدگان اعتراضات» عنوان شد، موافقت کرده بود.

اعتراضات به گرانی بنزین از صبح ۲۵ آبان در مناطق مختلف ایران آغاز شد و تا چند روز ادامه یافت. فرماندهان نظامی ایران مدعی هستند که در فاصله ۴۸ ساعت توانسته‌اند معترضان را سرکوب کنند، اما گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و اظهارات مسئولان محلی نشانگر طولانی‌تر شدن اعتراضات در برخی از مناطق است.

سازمان‌های حقوق بشری شمار کشته شدگان اعتراضات آبان ماه را بیش از ۳۰۰ تن گزارش کرده‌اند. خبرگزاری رویترز هم از کشته شدن ۱۵۰۰ تن، از جمله ۱۷ کودک خبر داده است. برپایه این گزارش‌ها ۸ هزار تا ۱۰ هزار تن از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

صدا و سیما جمهوری اسلامی در بخش خبری ۲۰:۳۰ که از شبکه دو پخش می‌شود، بخش‌هایی از «اعتراف اجباری» شماری از دستگیرشدگان را نمایش داده است.


در همین زمینه:

رویترز: خامنه‌ای دستور سرکوب اعتراضات آبان را صادر کرد

Share