Share

پنج‌شنبه ۵ دی مصادف بود با مراسم چهلم تعدادی زیادی از جان باختگان اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸. در روستای مهویزان از توابع صومعه‌سرا در استان گیلان نیز در این روز مراسم چهلم نوید بهبودی مهویزانی، جوان ۲۳ ساله‌ای برگزار شد که شنبه ۲۵ آبان با اصابت گلوله به سرش جان باخت. یک شاهد عینی در گفت‌و‌گو با «زمانه» درباره این مراسم گفت که تعداد زیادی از بستگان، دوستان، همکاران نوید بهبودی و نیز فعالین مدنی در مراسم چهلم او حضور پیدا کردند که ۱۴ نفر از آنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

محل تقریبی کشته شدن نوید بهبودی

به گفته این منبع آگاه تعدادی زیادی از نیروهای امنیتی در این مراسم حضور داشتند و قصد ممانعت از برگزاری داشتند:

«حدود ۵۰ نفر مامور مرد و زن آمده بودند و به هیچ عنوان به کسی اجازه گرفتن فیلم و عکس نمی‌دادند. به مردم می‌گفتند چرا گل آوردید و شماره پلاک همه ماشین‌ها را یادداشت می‌کردند.»

این منبع آگاه در گفت‌وگو با زمانه از بازداشت ۱۴ نفر در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی در مهویزان خبر می‌دهد:

«۱۲ نفر که از رشت آمده بودند بازداشت شدند و دو نفر هم از همکاران نوید بودند که گرفتند. آنها بی‌گناه بودند و الکی دستگیرشان کردند.»

۱۲ نفری که از رشت در مراسم چهلم نوید بهودی حضور پیدا کردند، تعدادی از فعالین بودند و اسامی برخی از آنها به این قرار است: آذر جعفری، فراز روشن، هومان تحریری، فهیمه کاملی، کاوه مظفری، ماهرخ روستایی، سارا ظاهرکردار، احمد زاهدی، جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا و امیر اسلامی.

دو تن دیگر از بازداشت شدگان به نام‌های حمید طلوعی و مهدی زرین از همکاران سابق نوید بهبودی هستند که در مراسم چهلم او شرکت کرده بودند.

این منبع آگاه در گفت‌وگو با زمانه به فشارها و تهدیدهای نهادهای امنیتی بر خانواده نوید بهبودی و بستگان آنها در طول چهل روز گذشته اشاره کرد و به گفته او با تعدادی زیادی از بستگان خانواده بهبودی تماس گرفته شده و از آنها خواسته‌اند به اطلاعات مراجعه کنند:

«تا الان چندین بار پدر نوید را احضار کرده‌اند و مورد بازجویی قرار داده و سوال‌های بیخود پرسیده‌اند در مورد اینکه چه کسی اطلاع‌رسانی کرده و با رسانه‌ها صحبت کرده. آخرین بار روز چهارشنبه احضار شد، اما چون در شمال بود نتوانست برود. بقیه فامیل را هم احضار کرده‌اند و با آنها تماس گرفته‌اند. حتی دنبال بعضی از آنها هستند…»

به گفته این منبع آگاه، با وجود جو شدید امنیتی، افراد زیادی از شهر قدس و شهرهای مختلف استان گیلان در مراسم چهلم نوید بهبودی شرکت کرده بودند.

در روزهای گذشته با نزدیک شدن به پنجم دی ماه، فضای امنیتی در بسیاری از شهرهای ایران شدت گرفت. روز سوم دی ماه، تنها دو روز قبل از مراسم چهلم پویا بختیاری، از دیگر جان باختگان اعتراض های سراسری آبان ۹ نفر از اعضای خانواده او از جمله پدر، مادر و یک کودک ۱۱ ساله را بازداشت کردند. با این وجود تعدادی از بستگان و مردم روز پنج شنبه درمراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه کرج شرکت کردند و تعدادی از آنان نیز بازداشت شدند.


در همین زمینه:

سرگذشت نوید بهبودی‌، از جان‌باختگان اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸

بازداشت گروهی از شرکت‌کنندگان در چهلم پویا بختیاری

Share