Share

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در یک سخنرانی هفت ساعته در کنفرانسی مهم که به منظور مشروعیت دادن به دیپلماسی هسته‌ای کره شمالی با ایالات متحده برگزار شد، «اقدامات متقابل نظامی و دیپلماتیک» فعالانه را دستور کار دولت‌اش در این زمینه معرفی کرد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، عکس از آرشیو

فرصتی که رهبر کره شمالی به آمریکا داده بود تا مذاکرات هسته‌ای را با اعطای برخی امتیازات از بن‌بست نجات دهد، سه‌شنبه (۳۱ دسامبر/۱۰ دی) شب به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری الجزیره به نقل از خبرگزاری دولتی کره شمالی، کیم در نشست اعضای حزب حاکم کارگران به مدت هفت ساعت سخنرانی کرد. این نشست برای چهارمین روز پیاپی روز سه‌شنبه ۳۱ دسامبر برگزار می‌شود.

کیم در جریان سخنرانی هفت ساعته خود در روز دوشنبه (۳۰ دسامبر/ ۹ دی) به تشریح اهداف ملی برای بازسازی اقتصاد کره شمالی پرداخت و گفت که کشورش فعالانه «اقدامات متقابل تهاجمی سیاسی، دیپلماتیک و نظامی را به منظور محکم نگه داشتن حاکمیت و امنیت کشور» در دستور کار قرار می‌دهد.

کیم قرار است روز چهارشنبه در سخنرانی سالانه‌ای که به مناسبت سال نو میلادی ایراد می‌کند تغییرات مهمی را در سیاست‌های اقتصادی و امنیتی خود اعلام کند.

برخی کارشناسان معتقدند که رهبر کره شمالی ممکن است از این سخنرانی برای تعلیق مذاکرات هسته‌ای با واشنگتن استفاده کند. مذاکرات هسته‌ای کره شمالی و ایالات متحده به خاطر عدم تفاهم دو طرف در خصوص «کاهش تحریم‌ها در برابر خلع سلاح» به بن‌بست رسیده است.

رهبر کره شمالی پیش از این به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تا پایان سال جاری میلادی فرصت داده بود تا به این مذاکرات پایبندی نشان دهد. پیونگ‌یانگ همچنین وعده داده بود که در صورت عدم اعطای امتیازات از سوی ایالات متحده تا پایان سال، یک «هدیه کریسمس» یک‌طرفه تقدیم کند.

کیم ممکن است در سخنرانی چهارشنبه خود ممانعت‌های خودخواسته را از سر راه آزمایش‌های موشکی بالابرد و هسته‌ای بردارد، و به تنش‌ها با ایالات متحده دامن بزند.

کیم در نطق دیروز خود پیام مستقیمی خطاب به آمریکا نداد، و تصمیم مشخصی را به اعضای حزب خود ابلاغ نکرد.

کیم جونگ اون از ژوئن ۲۰۱۸ سه دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا داشته اما از آن زمان تا کنون پیشرفت کمی در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی صورت گرفته است.


در همین زمینه:

کره شمالی یک «آزمایش مهم» دیگر انجام داد

Share