Share

در پی حمله به سفارت آمریکا در بغداد مارک اسپر از تصمیم پنتاگون برای اعزام نیروهای بیشتری به پایتخت عراق برای حفاظت از سفارت آمریکا خبر داد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که در جریان تجمع در برابر سفارت آمریکا در بغداد در آخرین روز سال ۲۰۱۹ یک ایست نگهبانی در ورودی سفارت به آتش کشیده شده است ــ‌ عکس:‌ AHMAD AL-RUBAYE / AFP

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه ۱۰ دی / ۳۱ دسامبر گفت پنتاگون نیروهای بیشتری را به بغداد برای حمایت از سفارت این کشور اعزام خواهد کرد.

پیش از این خبرگزاری رویترز به‌نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که ۱۰۰ تفنگدار دریایی قرار است در سفارت آمریکا در بغداد مستقر شوند.

همزمان وزارت امور خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان حمله به سفارت این کشور در بغداد، کسی وارد محوطه سفارت نشده است و واشنگتن برنامه‌ای برای تخلیه سفارت ندارد.

سفارت آمریکا در بغداد از شهروندان آمریکایی خواسته است تا هوشیاری خود را حفظ کرده و نکات امنیتی را رعایت کنند.

نیروهای آمریکایی یکشنبه ۲۹ دسامبر/ ۸ دی در تلافی کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی توسط راکتی که از یک پایگاه نظامی عراق پرتاب شده بود، به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه حمله هوایی کرد. این حملات دست‌کم ۲۵ نفر از شبه‌نظامیان از جمله ابوعلی الخزعلی فرمانده تیپ ۴۵ الحشد الشعبی کشته شدند. دست‌کم ۵۵ نفر از شبه‌نظامیان «کتائب حزب‌الله» هم در این بمباران‌ها مجروح شدند.

در پی این حملات، امروز (سه‌شنبه) هزاران معترض و شبه‌نظامی به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله کردند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری ایران را مسئول حمله به سفارت دانست.

وزارت خارجه عراق در واکنش به حمله به سفارت آمریکا اعلام کرد که متعهد به حفظ حرمت سفارتخانه‌ها براساس توافق‌نامه وین درباره روابط دیپلماتیک و جلوگیری از بروز هرگونه خطر برای آن‌هاست.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور تأکید کرده که نیروهای امنیتی کشور با قاطعیت از هرگونه تعرض یا فعالیت تحریک‌آمیز در اطراف سفارت و دفاتر خارجی جلوگیری خواهند کرد.

سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز اعلام کرد ورود معترضان به اطراف سفارتخانه آمریکا ناگهانی و غافل‌گیرکننده بوده است.

خلف ضمن محکوم کردن حمله به سفارتخانه‌ها در عراق، گفت: «دولت عراق مسئول حفاظت از سفارتخانه‌هاست.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ: ایران مسئول حمله به سفارت آمریکا در بغداد است

Share