Share

ده‌ها هزار نفر با سر دادن شعارهایی علیه دولت بحرین در حالی ‌که عکس‌های فعالان زندانی را در دست داشتند، در نخستین تظاهرات اعتراضی مُجازی که بعد از ماه ژوئن در این کشور برگزار شده است، شرکت کردند.

به گزارش رویترز، در این تظاهرات که روز گذشته، جمعه ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) برگزار شد و سه کیلومتر (دو مایل) از طول بزرگراهی در غرب منامه، پایتخت بحرین را اشغال کرده بود، هیچ درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس اتفاق نیفتاد.

معترضان در این تظاهرات پرچم‌ بحرین و تصاویری از نبیل رجب، فعال حقوق بشر و رهبر معترضان را در دست داشتند و خواستار آزادی او شده بودند.

بحرین که ناوگان پنجم آمریکا در آن مستقر است و حکمرانان آن از اقلیت سنی این کشور محسوب می‌شوند، حدود ۱۸ماه است که بحرانی را به واسطه شورش‌ اکثریت شیعه که خواهان برقراری دموکراسی هستند از سر می‌گذراند. 

تظاهرات روز جمعه نخستین تظاهرات مجاز معترضان بحرینی از ماه ژوئن به‌شمار می‌آید

دولت بحرین بر این جنبش اعتراضی که از قیام‌های اخیر در جهان عرب الهام پذیرفته است، برچسب جنبشی فرقه‌ای زده و آن را حاصل بخشی از تلاش‌های حکومت ایران برای سلطه یافتن بر این کشور دانسته است. اما شیعیان بحرین هر گونه هدایت این جنبش از سوی تهران را انکار کرده‌اند.

تظاهرات روز جمعه که با شعار "آزادی دموکراتیک" و سازماندهی گروه‌های مخالفِ تحت رهبری "الوفاق"، بزرگترین ائتلاف مخالفان بحرین برگزار شد، نخستین تظاهرات مجاز معترضان بحرینی از ماه ژوئن به‌شمار می‌آید.

پیش از آن وزارت کشور بحرین برگزاری راهپیمایی‌های تحت رهبری الوفاق را به بهانه این‌که به خشونت می‌انجامند ممنوع کرده بود.

پس از ممنوع شدن راهپیمایی‌ها، درگیری‌ها در روستاهای شیعه‌نشین بحرین ادامه یافت.

روز ۲۲ اوت، در مراسم تشییع پیکر یک تظاهرکننده نوجوان که هفته‌ای پیش از آن در تیراندازی‌های پلیس کشته شده بود، معترضان با پرتاب بمب‌های بنزینی و سنگ به پلیس حمله‌ور شدند.

نبیل رجب نیز دو هفته قبل به خاطر رهبری سه تجمع اعتراضی غیر قانونی به سه سال حبس محکوم شد. صدور این حکم با انتقادهایی از سوی واشنگتن مواجه شد.

مرجع امور اطلاعاتی بحرین اعلام کرد که معاون نخست وزیر این کشور در روز پنج‌شنبه با اعضای الوفاق بر سر خواسته‌های این گروه دیداری داشته است.

آمریکا نیز حکمرانان بحرین را تحت فشار قرار داده است تا منازعات را با انجام مذاکره حل کنند.
 

Share