Share

کیم جونگ اون اعلام کرد که در آینده نزدیک کره شمالی به «یک سلاح استراتژیک جدید» دست خواهد یافت. او گفت اگر سیاست‌های خصمانه علیه کره شمالی ادامه یابد این کشور نیز به تولید سلاح‌های مورد نیاز برای تأمین امنیت خود ادامه خواهد داد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ـ عکس از آرشیو
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ـ عکس از آرشیو

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در کنفرانس حزب حاکم «کارگران کره» گفت: «دنیا در آینده نزدیک شاهد آن خواهد بود که کره شمالی به یک سلاح استراتژیک جدید دست می‌یابد.»

او بیان این‌که «هیچ دلیلی وجود ندارد که کره شمالی آزمایش‌های نظامی هسته‌ای خود را از سر نگیرد»، افزود: «اگر آمریکا بر سیاست خصمانه خود علیه کره شمالی اصرار ورزد، شبه‌جزیره کره هرگز از سلاح اتمی پاک نخواهد شد و تا زمانی که آمریکا دست از سیاست خصمانه‌ خود علیه کره شمالی برنداشته، برای حفظ امنیت‌مان همچنان به توسعه تسلیحات لازم و استراتژیک خود ادامه خواهیم داد.»

کیم جونگ اون همچنین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به طرح «درخواست‌های گانگستر مانند» متهم کرد اما ادامه مذاکرات هسته‌ای بین دو کشور را رد نکرد.

سخنان رهبر کره شمالی در حالی بیان می‌شود که فرصتی که او به آمریکا داده بود تا مذاکرات هسته‌ای را با اعطای برخی امتیازات از بن‌بست نجات دهد، شب گذشته سه‌شنبه ۱۰ دی / ۳۱ دسامبر به پایان رسید.

او و ترامپ از ژوئن سال ۲۰۱۸ تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند اما این دیدارها به نتیجه مشخصی در خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره منجر نشده است. در پی شکست مذاکرات دو طرف در فوریه گذشته در ویتنام، گفت‌وگوهای آن‌ها نیز متوقف شده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به سخنان کیم جونگ اون، در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «ما امیدواریم که کیم جونگ اون تصمیم درستی بگیرد و صلح و رفاه را به جای درگیری و جنگ انتخاب کند.»

پمپئو همچنین در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفت اگر رهبر کره شمالی تعهداتی که به ترامپ داده است نقض کند، بسیار ناامیدکننده خواهد بود. پمپئو افزود: «او در ازای موافقت رئیس‌جمهوری ترامپ با عدم انجام مانورهای نظامی در مقیاس بزرگ، تعهداتی به رئیس‌جمهوری آمریکا داد. ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم و همچنان امیدواریم که او نیز به وعده‌های خود عمل کند.»

کره شمالی در ماه دسامبر اعلام کرد که دو آزمایش «مهم» در سکوی پرتاب موشک‌های دوربرد انجام داده است که سلاح‌های هسته‌ای این کشور را تقویت خواهد کرد. در هفته‌های قبل از آن نیز پیونگ‌یانگ دست‌کم ۱۳ آزمایش موشکی بالستیک انجام داده بود. اکنون احتمال می‌رود که این کشور در حال توسعه موشک‌های بالستیک قاره پیما یا پرتاب یک ماهواره است تا فن‌آوری موشکی خود را توسعه دهد.

کیم جونگ اون در جریان سخنرانی هفت ساعته خود در روز دوشنبه ۹ دی / ۳۰ دسامبر به تشریح اهداف ملی برای بازسازی اقتصاد کره شمالی پرداخته و گفته بود که کشورش فعالانه «اقدامات متقابل تهاجمی سیاسی، دیپلماتیک و نظامی را به‌منظور محکم نگه داشتن حاکمیت و امنیت کشور» در دستور کار قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

Share