Share

همزمان با روز پرستار، گروهی از پرستاران مشهد در اعتراض به تعویق مطالبات خود مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند. این تجمع همزمان بود با برگزاری مراسم دولتی روز پرستار که طی آن خامنه‌ای در جمع گروهی از هوادارن حکومت درباره «کرامت» شغل پرستاری سخنرانی کرد.

تجمع پرستاران مقابل استانداری خراسان رضوی، چهارشنبه ۱۱ دی ـ عکس: ایلنا

پرستاران مشهد چهارشنبه ۱۱ دی در تجمع خود به تعویق پرداخت ۱۵ ماه کارانه و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اعتراض کردند.

پرستان ۱۲ مرداد نیز تجمع اعتراضی بر پا کرده و با قول مساعد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبنی بر رسیدگی به مطالباتشان به تجمع خود پایان داده بودند، اما چهارشنبه گفتند که هیچ‌یک از وعده‌های داده‌شده به عمل درنیامده است.

مرتضی حکمتی، یکی از فعالان حقوق پرستاران در این ارتباط به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است:

«امسال در روز پرستار، جشن روسیاهی وزارت پزشک‌سالار به مناسبتِ عدمِ اجرای قانونِ لازم الاجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، در دوازدهمین سالگرد تولدش را جشن می‌گیریم؛ سال گذشته در روز پرستار وعده‌های بسیار شنیدیم؛ ما پرستاران به وعده‌هایی که از پشت تریبون فریاد زده می‌شود و رسانه‌ها تکرار می‌کنند، نیازی نداریم؛ ما اجرای قانون را می‌خواهیم، فقط همین.»

پرستاران بارها نسبت به شرایط کار خود از جمله کمبود سرانه پرستار به نسبت تعداد بیماران، فشار کار و ساعات طولانی کار اعتراض کرده‌اند. طی یک سال اخیر مشکل تعویق مطالبات نیز به مشکلات آن‌ها افزوده شده است.

تعویق مطالبات پرستاران به مشهد منحصر نیست و در سایر شهرها نیز بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی با مشکل مشابهی برخوردارند و مطالبات معوقه در مواردی به ۱۰ تا ۱۴ ماه می‌رسد. از همین رو گروهی از پرستاران از پیش اعلام کرده بودند در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی خود در مراسم رسمی روز پرستار شرکت نخواهند کرد.


در همین زمینه:

یک پرستار در حین کار دچار ایست قلبی شد و جان باخت

Share