Share

وزیر دفاع آمریکا احتمال داد که ایران یا نیروهای تحت حمایتش قصد داشته باشند حملات دیگری را علیه آمریکا انجام دهند. مارک اسپر از دولت عراق خواست اقدامات بیشتری را برای پاسخگو کردن عوامل حمله به سفارت آمریکا در بغداد انجام دهد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه ۲ ژانویه/ ۱۲ دی در جمع خبرنگاران در پنتاگون گفت: ایران و نیروهای نیابتی‌اش در عراق ممکن است قصد داشته باشند حملات دیگری را علیه منافع آمریکا در خاورمیانه انجام دهند.

اسپر بدون آنکه به جزئیات اشاره کند گفت آمریکا در این‌صورت اقداماتی برای پیشگیری از تحرکات ایران انجام خواهد داد:

«ایالات متحده در صورت لزوم، علیه این شبه‌نظامیان حملات پیش‌دستانه انجام می‌دهد. روشن است که این حملات به دستور رژیم ایران در حال انجام است.»

 وزیر دفاع آمریکا دولت عراق را متهم کرد که اقدامات کافی برای حفاظت از سفارتخانه امریکا در بغداد انجام نداده است:

«عراق اقدامات کافی برای برخورد با گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران انجام نداده و باید برای جوابگو کردن عوامل حمله به نیروهای آمریکایی اقدامات بیشتری اتخاذ کند.»

در پاسخ به حمله جنگنده‌های اف ۱۵ ارتش آمریکا به پایگاه‌های حشد شعبی در منطقه مرزی القائم که به کشته شدن عده‌ای از شبه‌نظامیان شیعه، از جمله ابوعلی الخزعلی از فرماندهان «کتائب حزب‌الله» منجر شد، شماری از شهروندان عراقی دو روز قبل ابتدا به سفارتخانه آمریکا حمله کردند و سپس بعد از آنکه نیروهای امنیتی با تأخیر معناداری وارد عمل شدند، مقابل سفارت تحصن و به یک معنا ساختمان عظیم سفارت آمریکا را محاصره کردند. این حرکت بعد از ظهر چهارشنبه یکم ژانویه/ ۱۱ دی با فراخوان حشد شعبی به پایان رسید.

سفارت آمریکا در بغداد چهارشنبه یکم ژانویه/۱۱ دی همه فعالیت‌های کنسولی خود را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد. وزارت دفاع آمریکا هم برای مقابله با تهدیدات احتمالی در آینده، ۷۵۰ سرباز از لشکر ۸۲ نیروهای هوابرد را بلافاصله به کویت اعزام کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی مانده به گردش سال میلادی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که ایران را مسئول حمله به سفارت آمریکا در بغداد می‌داند و ایران را تهدید کرد که تاوان سنگینی خواهد پرداخت. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته در پاسخ به پیام ترامپ گفت: «غلط می‌کنید. اگر ایران بخواهد با کشوری مبارزه کند، صریح این کار را می‌کند.» با این‌حال نکته مهم، هم در پیام ترامپ و هم در پیام خامنه‌ای این بود که جنگ نمی‌خواهند.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران هم پنجشنبه ۱۲ دی در طی سخنانی در استان خوزستان بر همبن معنا تاکید کرد:

«ما کشور را به سمت جنگ نمی‌بریم اما از هیچ جنگی هم نمی‌ترسیم.»

بیشتر بخوانید:

Share