Share

بامداد جمعه ۳ ژانویه/ ۱۳ دی در نزدیکی فرودگاه بین‌‌المللی بغداد انفجارهایی اتفاق افتاد. شبکه الجزیره گزارش داد که سه موشک به محوطه پشتی فرودگاه بغداد، در نزدیکی مرکز مبارزه با تروریسم ارتش آمریکا اصابت کرده است. بر همین اساس پروازها در فرودگاه بین‌المللی بغداد متوقف شد.

انفجار در مجاورت فرودگاه بین‌المللی بغداد (عکس: توییتر)

شبکه الحدث، الجزیره و المیادین اعلام کرده‌اند که این انفجارها تاکنون تلفاتی را در پی نداشته است.

دوشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر نیز پایگاه نظامی آمریکا در حوالی فرودگاه بغداد هدف اصابت رامت‌های کاتیوشا قرار گرفت. در آن حمله شش نظامی محروح شده بودند.  نیروهای امنیتی عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند در حوالی پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد بقایای یک راکت‌انداز یک بار مصرف سیار، احتمالاً ساخت ایران را یافته‌ بودند.  یک هفته قبل از آن تاریخ (سه‌شنبه ۳ دسامبر/ ۱۲ آذر) پایگاه عین الاسد، مرکز ثقل نیروهای آمریکایی مستقر در عراق در استان الانبار هدف اصابت پنج راکت قرار گرفت.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه ۲ ژانویه/ ۱۲ دی در جمع خبرنگاران در پنتاگون  گفته بود ایران و نیروهای نیابتی‌اش در عراق ممکن است قصد داشته باشند حملات دیگری را علیه منافع آمریکا در خاورمیانه انجام دهند.

اسپر بدون آنکه به جزئیات اشاره کند گفت آمریکا در این‌صورت اقداماتی برای پیشگیری از تحرکات ایران انجام خواهد داد:

«ایالات متحده در صورت لزوم، علیه این شبه‌نظامیان حملات پیش‌دستانه انجام می‌دهد. روشن است که این حملات به دستور رژیم ایران در حال انجام است.»

در پاسخ به حمله جنگنده‌های اف ۱۵ ارتش آمریکا به پایگاه‌های حشد شعبی در منطقه مرزی القائم که به کشته شدن عده‌ای از شبه‌نظامیان شیعه، از جمله ابوعلی الخزعلی از فرماندهان «کتائب حزب‌الله» منجر شد، شماری از شهروندان عراقی سه‌شنبه گذشته ابتدا به سفارتخانه آمریکا حمله کردند و سپس بعد از آنکه نیروهای امنیتی با تأخیر معناداری وارد عمل شدند، ساختمان عظیم سفارت آمریکا را محاصره کردند. این حرکت بعد از ظهر چهارشنبه یکم ژانویه/ ۱۱ دی با فراخوان حشد شعبی به پایان رسید.

سفارت آمریکا در بغداد همه فعالیت‌های کنسولی خود را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده است. وزارت دفاع آمریکا هم برای مقابله با تهدیدات احتمالی در آینده، ۷۵۰ سرباز از لشکر ۸۲ نیروهای هوابرد را بلافاصله به کویت اعزام کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی مانده به گردش سال میلادی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که ایران را مسئول حمله به سفارت آمریکا در بغداد می‌داند. ترامپ اما در همان حال با صراحت اعلام کرد که آمریکا در پی جنگ با ایران نیست. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم طی سخنانی که ۱۱ دی در جمع پرستاران ایراد کرد گفته بود همه بدانند که «جمهوری اسلامی به دنبتل جنگ نیست.»

بیشتر بخوانید:

Share