Share

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس پاسداران اسلامی، و ابومهدی المهندس، جانشین فرمانده الحشدالشعبی و فرمانده کتائب حزب‌الله در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد نمایندگان حزب دموکرات اقدام دولت ترامپ را تنش‌آفرین دانسته‌اند.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، نایب رئیس الحشد الشعبی

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، نایب رئیس الحشد الشعبی

پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی تنها به انتشار پرچم آمریکا بسنده کرد، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در توئیتی فیلمی از شادی مردم عراق در میدان التحریر بغداد را منتشر کرد و نوشت: «عراقی‌ها برای آزادی در خیابان می‌رقصند و از فقدان ژنرال سلیمانی سپاسگزارند.»

پیش از آن وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفته بود که حمله به کاروان قاسم سلیمانی و نیروهای الحشد الشعبی با دستور دونالد ترامپ و با هدف جلوگیری از برنامه‌های ایران برای حملات بعدی انجام شد.

پنتاگون گفته بود که قاسم سلیمانی «به‌طور جدی برنامه‌هایی را برای حمله به دیپلمات‌ها و اعضای خدماتی آمریکا در عراق و سراسر منطقه در حال تدوین داشت».

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این حمله می‌تواند آمریکا را با خطراتی مواجه کند. او تأکید کرد که «نمی‌توان با اقدامات تحریک‌آمیز و نامناسب، جان سربازان آمریکایی را بیش از این به خطر انداخت».

 پلوسی گفت دولت ترامپ برای به‌کارگیری نیروهای نظامی علیه ایران مجوزی نداشته و بدون مشورت با کنگره دست به چنین اقدامی زده است. نانسی پلوسی خواهان حفاظت از جان و منافع آمریکایی‌ها شد.

برنی سندرز، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در توئیتی این حمله را موجب نزدیک‌تر شدن کشورش به جنگی فاجعه‌بار در خاورمیانه دانست که می‌تواند به قیمت جان انسان‌ها و تریلیون دلار هزینه تمام شود. سندرز با اشاره به قولی که ترامپ در مورد خاتمه دادن به جنگ‌های بی پایان داده بود، گفته است که این اقدام آمریکا را در مسیر دیگری قرار خواهد داد.

جو بایدن، نامزد دیگر حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی در توئیتر او را عامل جنایت علیه نیروهای آمریکایی و هزاران خارجی در خاورمیانه خواند و گفت اقدام آمریکا واکنش حتمی ایران را به‌دنبال خواهد داشت و می‌تواند ایالات متحده را در آستانه یک تنش بزرگ در خاورمیانه قرار دهد.

لیندسی گراهام، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز کشته شدن قاسم سلیمانی را ضربه بزرگی به ایران توصیف کرد و نوشت این اقدام موجب خواهد شد که شهروندان آمریکایی در خطر قرار گیرند. گراهام ضمن تمجید از دونالد ترامپ  سلیمانی را یکی از «بی رحم‌ترین و شرورترین اعضای رژیم آیت‌الله» توصیف کرد که «دستانش به خون آمریکایی‌ها آلوده بود».

کریس مورفی، نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا از اقدام پنتاگون انتقاد کرد و در توئیتر خود نوشت: «در این‌که سلیمانی دشمن ایالات متحده بود شکی نیست. اما پرسش این است که آیا [دولت] آمریکا بدون مجوز کنگره دومین فرد قدرتمند در ایران را ترور کرده، آگاهانه یک جنگ منطقه‌ای بالقوه را آغاز کرده است؟»

ایلان گُلدنبرگ ، که در دوران دولت باراک اوباما در زمینه مسائل خاورمیانه کار می‌کرد و اکنون با مرکز امنیت جدید آمریکا (CNAS) همکاری می‌کند، در گفت‌وگو با واشنگتن پست این اقدام را به‌عنوان «تغییر گسترده بازی» در منطقه توصیف کرد و گفت: «ایران در پی انتقام خواهد رفت. این ممکن است در عراق، لبنان، خلیج فارس یا جاهای دیگر امکان‌پذیرتر باشد. همچنین ممکن است تلاش کند تا مقام‌های بلندپایه ایالات متحده را هدف قرار دهد. متأسفانه من بسیار تردید دارم که دولت ترامپ به گام بعدی فکر کرده باشد یا می‌داند که برای جلوگیری از جنگ منطقه‌ای چه باید کرد؟»

هنوز مشخص نیست که دولت ترامپ برای محافظت از دیپلمات‌ها و نیروهای نظامی آمریکا از آن‌چه انتقام احتمالی ایران عنوان می‌شود چه اقدامی خواهد کرد.

با این حال مقام‌های آمریکایی می‌گویند برای دفاع از آمریکایی‌ها اقدام خواهند کرد. یکی از مقام‌های آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به واشنگتن پست گفت: «ما از احتمال پاسخ ایرانی‌ها به خوبی آگاه هستیم.»

بیشتر بخوانید:

پنتاگون: حمله به کاروان قاسم سلیمانی به دستور ترامپ انجام شد

Share