Share

رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شخصاً در جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که در حال برگزاری است، شرکت کرده است. این نخستین بار نیست که خامنه‌ای در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور دارد، اما یک روند عادی هم نیست.

جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی با حضور خامنه‌‌ای

در ساعت‌های پایانی پنحشنبه ۲ ژانویه/ ۱۲ دی در حمله ارتش آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، فرمانده سپاه قدس، نایب رئیس حشدالشعبی و گروهی از همراهانش کشته شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که این حمله در یک لحظه مشخص که کاروان توقف کرده و قاسم سلیمانی از خودروی خود پیاده شده بود انجام شد. در این فاصله جسد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به بیمارستان المثناء در بغداد منتقل شده است. به گفته ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق ١٠ نفر همراه سلیمانی و المهندس بودند که همگی کشته شدند. وزارت دفاع آمریکا مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و اعلام کرد که حمله به دستور رئیس جمهوری آمریکا انجام شد.

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی صبح جمعه ۱۳ دی از برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی برای بررسی اقدام آمریکا در حمله به کاروان حامل سلیمانی خبر داد. در این جلسه که در حال برگزاری است، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، علی لاریجانی، رئیس مجلس، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه و فرمانده ارتش و همینطور وزیر خارجه حضور دارند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله ارتش آمریکا به کاروان او در نزدیکی فرودگاه بین‌الملی بغداد در بامداد جمعه ۱۲ دی/ ۳ ژانویه سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

خامنه‌ای با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت: با قتل فرمانده سپاه قدس «کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.»

خامنه‌ای در ادامه این اطلاعیه نوشته است: «فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.»

در همان حال به گزارش نیوزویک برخی هواپیماهای نیروی هوای آمریکا و نیروهای ویژه این کشور پایگاه نظامی خود در سواحل شرقی  را ترک کردند. مقصد این نیروها افشا نشده است. مقام‌های مطلع آمریکایی در مصاحبه با نیوزویک از آماده‌باش سامانه‌های ضد موشک پاتریوت ارتش آمریکا مستقر در بحرین، مقرهای فرماندهی ناوگان پنجم دریایی آمریکا در این کشور و تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا در «منطقه سبز» در بغداد خبر دادند.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران همزمان با این تحولات جمعه ۱۲ دی در یک نشست خبری با تأکید بر انتقامجویی گفت: «قطعا انتقام گرفته خواهد شد. اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها مطمئن باشند که پاسخ سختی را دریافت خواهند کرد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی جمعه ۱۳ دی همصدا با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی وعده انتقامجویی داد، با این تفاوت که روحانی بر نقش ملت‌ها در انتقامجویی تأکید کرد و نوشت « بی‌تردید انتقام این جنایت هولناک را ملت بزرگ ایران و دیگر ملت‌های آزاده منطقه، از آمریکای جنایتکار خواهند گرفت.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امیر حاتمی، وزیر دفاع همگی با انتشار بیانیه‌هایی بر انتقامجویی و خون‌خواهی تأکید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

Share