Share

وزیران خارجه روسیه و چین در دو تماس جداگانه تلفنی درباره اقدام آمریکا به ترور قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایران رایزنی کردند. همزمان فرانسه، آلمان و چین نیز در همین خصوص بحث و گفت‌وگو داشته‌اند.

واکنش‌های جهانی به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس پاسداران اسلامی، و ابومهدی مهندس، جانشین فرمانده حشدالشعبی و فرمانده کتائب حزب‌الله در حمله هوایی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، ادامه دارد. ترس از پیامدهای احتمالی رویارویی ایران و ایالات متحده و بروز جنگی دیگر در منطقه موجب شده که  کشورهای مختلف خواستار تنش‌زدایی و حفظ آرامش دو طرف شوند.

در همین راستا، وزیران خارجه چین و روسیه با ظریف گفت‌وگوی تلفنی داشته‌اند.

وزیر خارجه چین شنبه ۴ ژانویه/ ۱۴ دی در گفت‌وگوی تلفنی با همتای خود محمد جواد ظریف گفت که ایالات متحده باید به سوءاستفاده از قدرت خاتمه دهد و از طریق گفتگو به دنبال راه حل باشد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین رفتار ایالات متحده را مخاطره‌آمیز توصیف کرده و گفته است که چنین اقدامی نقض هنجارهای بین‌المللی محسوب می‌شود و به تنش‌ها و طوفان در منطقه دامن می‌رند.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده که وانگ وعده داده کشورش در حفظ صلح و امنیت در خاورمیانه نقشی سازنده ایفا کند.

در عین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز جمعه با همتای خود محمد جواد ظریف در مورد کشته شدن فرمانده نظامی قاسم سلیمانی صحبت کرده است.

در این بیانیه آمده که لاوروف بابت کشته شدن سلیمانی به ظریف تسلیت گفته است و «هر دو وزیر تاکید کردند که چنین اقداماتی از سوی ایالات متحده نقض هنجارهای قانون بین‌الملل است.»

وزیر خارجه فرانسه، ژان-ایو لو دریان گفته است که شرایط در خاورمیانه را روز شنبه با همتایان چینی و آلمانی خود به بحث گذاشته است و افزود که هر سه طرف توافق کرده اند که از هر گونه تنش‌افزایی در منطقه بپرهیزند.

لو دریان گفت که در گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و وانگ یی، وزیر خارجه چین همگی توافق کرده‌اند که حفظ پایداری و حاکمیت عراق و کل منطقه اهمیت دارد.

در بیانیه لو دریان در عین حال تاکید شده که ایران باید به توافق هسته‌ای پایبند بماند.


در همین زمینه:

واکنش‌های قدرت‌های جهانی به کشته شدن قاسم سلیمانی

Share