Share

دونالد ترامپ ایران را تهدید کرد که در صورت هدف قرار دادن منافع آمریکا برای انتقام جان قاسم سلیمانی، آمریکا به ۵۲ “سایت ایرانی” حمله خواهد  کرد. او تاکید کرده که برخی از این ۵۲ هدف برای “ایران و فرهنگ ایرانی” ارزش دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی که شامگاه چهارم ژانویه /۱۴ دی در توئیتر منتشر کرد ایران را خطاب قراد داد و گفت که اگر ایران به منافع و دارایی‌های آمریکا صدمه‌ای بزند، او دستور داده که ۵۲ هدف ایرانی مورد حمله قرار بگیرند.

رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته است که ایران “بسیار گستاخ” در مورد هدف قرار دادن برخی منافع ایالات متحده برای تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی -فرمانده سپاه قدس – حرف می‌زند.

او توضیح داده که عدد ۵۲ را به عنوان نمادی برای ۵۲  آمریکایی که در تصرف سفارت آمریکا در ایران در سال ۱۳۵۸ گروگان گرفته شدند، انتخاب کرده است.

برخی از این ۵۲ هدف به گفته ترامپ برای “ایران” و “فرهنگ ایرانی” اهمیت دارند و “سطح بالا” هستند.

از پیام ترامپ مشخص نیست که آیا این ۵۲ هدف در داخل خاک ایران قرار دارند یا نه.

ترامپ خطاب به ایران گفته است: “آمریکا دیگر تهدیدها را نمی‌پذیرد.”

رئیس‌جمهوری آمریکا قاسم سلیمانی را “رهبر تروریست‌شان” خواند و گفت که سلیمانی در طول زندگی‌اش بسیار آمریکایی کشته بود و “به تازگی هم یک آمریکایی را کشته و بسیاری دیگر را زخمی کرده بود.”

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد، سیل پیام‌های مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله فرمانده‌های سپاه منتشر شد که از انتقام صحبت می‌کردند.

مجید تخت روانچی، سفیر دائم ایران در سازمان ملل متحد هم به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفت حمله به کاروان قاسم سلیمانی در عراق یک اقدام نظامی از سوی آمریکاست و پاسخی نظامی هم به دنبال خواهد داشت. او گفت: «این که حالا کی، کجا و توسط چه کسی را باید منتظر ماند و شاهد بود.»

فردای کشته شدن قاسم سلیمانی در روز شنبه چهارم ژانویه / ۱۴ دی چندین حمله راکتی به مناطقی در عراق رخ داد. یک خمپاره به منطقه سبز و یک خمپاره دیگر به محله الجادریه بغداد در نزدیکی منطقه سبز اصابت کرد، و دو راکت کاتیوشا پایگاه هوایی البلد، محل استقرار نیروهای آمریکایی در ۹۰ کیلومتری شمال بغداد را هدف قرار دادند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملات روز شنبه در بغداد را به عهده نگرفته است. حملات فعلا تلفاتی در بر نداشته‌اند اما دست کم پنج نفر مجروح شده‌اند.

دونالد ترامپ در دو روز گذشته چندین پیام در توئیتر در رابطه با دستورش برای به کشتن قاسم سلیمانی نوشته است. این اولین پیامی است که در واکنش به تهدیدهای انتقام از سوی مقامات جمهوری اسلامی است.

بیشتر مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی در پیام هایی که در رابطه با انتقام خون قاسم سلیمانی منتشر کرده‌اند و یا در گفت‌وگو‌هایشان با رسانه‌ها بر موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق دست گذاشته‌اند و پایان این حضور نظامی را به عنوان هدف خود اعلام کرده‌اند. از جمله حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران که در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: “ترور سردار شهید قاسم سلیمانی یک انتقام‌گیری راهبردی را در پی دارد که مطمئناً به حضور آمریکا در منطقه پایان خواهد داد.”

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش‌ به موضوع خروج آمریکا از عراق پیش‌تر در توئیتر نوشته بود که در ۱۵ سال گذشته جمهوری اسلامی در عراق نفوذ کرده و مردم عراق از این موضوع خرسند نیستند:

«آمریکا میلیاردها دلار به عراق پرداخت کرده است. این موضوع در صدر تمام چیزهایی است که ما برای آنها انجام دادیم. مردم عراق نمی‌خواهند که تحت سیطره و کنترل ایران باشند اما در نهایت این انتخاب آنها خواهد بود.»

در ساعت‌های پایانی پنحشنبه ۲ ژانویه/ ۱۲ دی در حمله ارتش آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشدالشعبی و گروهی از همراهان فرمانده سپاه قدس کشته شدند. وزارت دفاع آمریکا مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و اعلام کرد که حمله به دستور رئیس جمهوری آمریکا انجام شد.

مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی و دیگر کشته‌شدگان حمله پهپادی آمریکا از بامداد شنبه ۱۴ دی ماه  ‌از بغداد آغاز شد و به کربلا رفت و سپس به نجف رسید و در نهایت در چند شهر ایران ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

تمام مطالب زمانه در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی را اینجا بخواند.

در همین زمینه:

پایان قاسم سلیمانی، آغاز دوران جنگ است

واکنش‌ها در آمریکا به کشته شدن قاسم سلیمانی

Share