Share

در حمله مرگبار نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) به ارتش ترکیه در جنوب این کشور ۳۰ نفر از دو طرف کشته شدند.

 

به گزارش رویترز، منابع آگاه امنیتی ترکیه امروز، دوشنبه ۱۳ شهریور (سوم سپتامبر) خبر دادند در یک درگیری نظامی میان نیروهای پ.ک.ک و ارتش ترکیه در منطقه سیرناک، واقع در جنوب شرقی این کشور  ۱۰ نفر از نیروهای حکومتی و ۲۰ نفر از نیروهای پ.ک.ک کشته شدند.

 

بنا به این گزارش در این درگیری که بامداد امروز رخ داد، دست‌کم هشت مأمور انتظامی دیگر نیز زخمی شدند.

 

درگیری‌های نظامی میان نیروهای حکومتی و پ.ک.ک در ماه‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. گفته می‌شود افزایش این برخوردهای نظامی به بحران سوریه نیز ربط دارد.

 

مقامات ترکیه می‌گویند پ.ک.ک که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است از حمایت‌های حکومت بشار اسد در سوریه و گروه‌های کرد مستقر در این کشور بهره می‌برد.

 

بر اساس برآوردهای گروه بین‌المللی بحران از ماه ژوئن سال گذشته میلادی تاکنون نزدیک به ۸۰۰ نفر در خشونت‌های مربوط به کردها در ترکیه کشته شده‌اند

بشار اسد پشتیبانی حکومت خود از نیروهای پ.ک.ک برای استفاده از خاک سوریه در نوار مرزی با ترکیه را رد می‌کند.

 

بر اساس برآوردهای گروه بین‌المللی بحران (International Crisis Group) از ماه ژوئن سال گذشته میلادی تاکنون نزدیک به ۸۰۰ نفر در خشونت‌های مربوط به کردها در ترکیه کشته شده‌اند که حدود ۵۰۰ نفر از آنان را نیروهای پ.ک.ک، ۲۰۰ نفر را نیروهای دولتی و ۸۵ نفر را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

 

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ۳۱ ژوئیه (دهم مردادماه) در گفت‌وگو با روزنامه هابرتورک اظهار داشت دولت ترکیه تهدید کرده است که حضور گروه‌های القاعده و پ.ک.ک در مرز ترکیه و سوریه می‌تواند به مداخله ترکیه در سوریه منجر شود.

 

داود اوغلو گفت دولت ترکیه با هر گروهی اعم از کرد، سنی یا دروزی که با سوءاستفاده از آشفتگی سوریه قصد اعلام استقلال خود را داشته باشند، مقابله خواهد کرد.

 

از سوی دیگر در یک سال گذشته صدها تن از طرفداران حقوق کردها در ترکیه دستگیر یا محاکمه شده‌اند از جمله لیلا زانا، ‌نماینده کرد مستقل پارلمان ترکیه و برنده جایزه ساخاروف و بکیر کایا، شهردار وان، یکی از مهم‌ترین شهرهای جنوب شرقی ترکیه که اکثریت ساکنان آن را کردها تشکیل می‌دهند، به‌همراه پنج همکار خود.

 

از زمان تشکیل حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۸۴ تاکنون بین نیروهای دولتی و این حزب درگیری‌های سنگینی رخ داده است.

 

بر اثر این درگیری‌ها که بیشتر در مناطق کردنشین روی داده، تاکنون بیش از ۴۵ هزار نفر کشته شده‌اند.

۱۲تا ۱۵ میلیون نفر از جمعیت ۷۳ میلیون نفری ترکیه را کردها تشکیل می‌دهند.

 

Share