Share

رئیس جمهوری آمریکا عراق را تهدید کرد که اگر برای اجرای قطعنامه پارلمان مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از این کشور پافشاری کند، عراق را تحت تحریم‌های شدید قرار می‌دهد. ترامپ گفت آمریکا برای ساخت یک پایگاه هوایی در عراق میلیاردها دلار هزینه کرده. تا وقتی که عراق این پول را به آمریکا برنگرداند، آمریکا نیروهایش از این کشور را خارج نخواهد کرد.

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر بعد از دیدار و گفت‌وگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه ۵ ژانویه/ ۱۵ دی در راه بازگشت از فلوریدا به واشنگتن در جمع خبرنگاران در هواپیمای رئیس جمهوری یک بار دیگر از تصمیم خود برای بمباران اهدافی در ایران از جمله اهداف فرهنگی در واکنش به پاسخ احتمالی ایران به ترور قاسم سلیمانی دفاع کرد. ترامپ گفت:

««آن‌ها اجازه دارند مردم ما را بکشند. آن‌ها اجازه دارند مردم ما را شکنجه و مجروح بکنند. آن‌ها اجازه دارند از بمب‌های کنارجاده‌ای استفاده بکنند و مردم ما را منفجر کنند. اما ما اجازه نداریم دست به اماکن فرهنگی آن‌ها بزنیم؟»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش جداگانه‌ای از میدان آزادی، مصلی تهران، حوزه علمیه قم و مقبره آیت‌الله خمینی در تهران به عنوان برخی از «اهداف فرهنگی» حمله احتمالی آمریکا به تهران یاد کرده است. بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه و همچنین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ هرگونه حمله به اماکن فرهنگی جنایت جنگی محسوب می‌شود.

نمایندگان شیعه پارلمان عراق روز گذشته در جلسه فوق‌العاده پارلمان، با ۱۷۰ امضا پیش‌نویس طرح اخراج سربازان آمریکایی از خاک عراق را به تصویب رساندند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران دولت عراق را به اعمال تحریم‌های اقتصادی تهدید کرد:

«ما یک پایگاه هوایی بسیار گران‌قیمت در آنجا داریم. ساخت این پایگاه سال‌ها قبل از ریاست جمهوری من میلیاردها دلار هزینه داشته. تا هزینه آن را نپردازند، جایی نمی‌رویم.»

ترامپ در ادامه سخنانش گفت اگر عراق از نیروهای آمریکایی بخواهد از آن کشور خارج شوند، و این کار را به‌شکلی دوستانه انجام ندهد عراق را تحت تحریم قرار می‌دهد:

 «تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد که هرگز شبیه آن را قبلا ندیده‌اند. طوری‌که تحریم‌های ایران در مقابلش کم‌اهمیت جلوه کند.»

مقامات آمریکایی در حال حاضر از نظر حقوقی قطعنامه پارلمان عراق درباره خروج سربازان آمریکایی را بررسی می‌کنند. بر اساس این قطعنامه نیروهای آمریکایی حق ندارند از حریم هوایی عراق استفاده کنند. ارتش آمریکا در حال حاضر در چارچوب نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش بیش از ۵ هزار سرباز در عراق مستقر کرده است.

روز گذشته مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت:

«در حالیکه واشنگتن منتظر توضیحات بیشتر در زمینه ماهیت قانونی و تاثیر قطعنامه پارلمان عراق است، ما قویا از رهبران عراقی می‌خواهیم که اهمیت روابط اقتصادی و امنیتی دو کشور و اهمیت حضور ائتلاف برای شکست داعش را مورد بررسی قرار دهند.»

نمایندگان سنی و کرد در رأی‌گیری پارلمان عراق شرکت نکردند. یک مقام ارشد عراقی گفته است:

«این یک پیروزی موقت برای احزاب حامی ایران بود. اما همچنین یک پیام واضح از سوی سنی‌ها و کردها و برخی دیگر بود که به آمریکایی‌ها گفتند آنها می‌خواهند شما در عراق بمانید.»

بیشتر بخوانید:

Share