Share

کمیته امور خارجی کنگره آمریکا با انتشار پیامی در توییتر در پاسخ به دونالد ترامپ به او یادآوری کرد به این دلیل که او یک دیکتاتور نیست، باید مجوزهای حمله احتمالی به ایران را از کنگره این کشور دریافت کند.

کنگره آمریکا تحریم‌ها علیه ایران و روسیه را تصویب کرد

کمیته امور خارجی کنگره آمریکا بامداد دوشنبه ۶ ژانویه/ ۱۶ دی در توییتر نوشت:

 «این پست رسانه‌ای برای یادآوری این نکته است که قدرت جنگی (مجوزهای جنگی) طبق قانون اساسی آمریکا زیر نظر کنگره است. و شما باید قطعنامه دریافت مجوزهای جنگ از کنگره را بخوانی چرا که شما یک دیکتاتور نیستی».

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته بعد از تهدید ایران به حملات نظامی در پیامی در توییتر نوشته بود:

«این پست‌های رسانه‌ای باید به عنوان ابلاغیه‌ای به کنگره ایالات متحده محسوب شود که اگر ایران به هر هدف یا شخص آمریکایی حمله کند، ایالات متحده به سرعت و با قدرت حمله متقابل صورت خواهد داد، شاید هم حمله‌ای در ابعاد نامتناسب.»

ترامپ در ادامه این پیام نوشته بود:

 «برای چنین ابلاغیه‌ای، قانونی (تصمیم کنگره) نیاز نیست اما در هر حال (با انتشار این توئیت) ابلاغ شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا،  ایران را تهدید کرده که با هدف قرار دادن منافع آمریکا برای انتقام جان قاسم سلیمانی، آمریکا به ۵۲ «سایت ایرانی» از جمله سایت های فرهنگی حمله خواهد  کرد. یکشنبه ۵ ژانویه/ ۱۵ دی ترامپ در راه بازگشت از فلوریدا به واشنگتن در جمع خبرنگاران در هواپیمای رئیس جمهوری یک بار دیگر از تصمیم خود برای بمباران اهدافی در ایران از جمله اهداف فرهنگی در واکنش به پاسخ احتمالی ایران به ترور قاسم سلیمانی دفاع کرد. ترامپ گفت:

««آن‌ها اجازه دارند مردم ما را بکشند. آن‌ها اجازه دارند مردم ما را شکنجه و مجروح بکنند. آن‌ها اجازه دارند از بمب‌های کنارجاده‌ای استفاده بکنند و مردم ما را منفجر کنند. اما ما اجازه نداریم دست به اماکن فرهنگی آن‌ها بزنیم؟»

 خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش جداگانه‌ای از میدان آزادی، مصلی تهران، حوزه علمیه قم و مقبره آیت‌الله خمینی در تهران به عنوان برخی از «اهداف فرهنگی» حمله احتمالی آمریکا به تهران یاد کرده است. بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه و همچنین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ هرگونه حمله به اماکن فرهنگی جنایت جنگی محسوب می‌شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که این هفته در کنگره، قطعنامه‌ای به رای گذاشته خواهد شد تا اقدامات نظامی دونالد ترامپ علیه ایران را محدود کند. یک مقام آمریکایی شامگاه یکشنبه ۵ ژانویه/ ۱۵ دی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که نیروی موشکی ایران در سراسر کشور در بالاترین سطح آماده‌باش قرار گرفته اما معلوم نیست که این آماده‌باش تدافعی یا تهاجمی است.

بیشتر بخوانید:

Share