Share

یک سازمان حقوق بشری کردستان از اعدام دست‌کم ۵۲ شهروند کرد در سال ۲۰۱۹ میلادی در ایران خبر داد. این اعدام‌ها در هفت استان ایران انجام و هویت ۴۶ نفر از اعدام‌شدگان احراز شده است.

عکس: آرشیو

مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، دوشنبه ۱۶ دی / ۶ ژانویه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در طی سال گذشتە میلادی دست‌کم ۵۲ شهروند کرد در شهرهای مختلف ایران اعدام شدەاند کە نسبت بە سال قبل از آن با کاهش روبه‌رو بودە است.

مرکز آمار این سازمان حقوق بشری گفته است که این شهروندان کرد سال  ۲۰۱۹ در استان‌های ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی و استان‌های خراسان رضوی و شمالی اعدام شدەاند کە هویت ۴۶ نفر از آن‌ها از سوی هەنگاو احراز و هویت شش تن نیز احراز نشدە است.

براین اساس موارد اعدام کردها در استان‌های مختلف از این قرار بوده است: آذربایجان غربی ۱۹ مورد معادل ۳۶,۵ درصد کل اعدام‌ها؛ استان کرمانشاه ۱۱ مورد معادل ۲۱ درصد کل اعدام‌ها؛ استان کردستان ۸ مورد معادل ۱۵ درصد کل اعدام‌ها؛ استان ایلام ۷ مورد معادل ۱۳,۵ درصد کل اعدام‌ها؛ استان لرستان ۴ مورد معادل ۷,۵ درصد کل اعدام‌ها و استان‌های خراسان رضوی و شمالی ۳ مورد معادل ۶ درصد کل اعدام‌ها.

این آمار نسبت بە سال ۲۰۱۸ میلادی کە در حکم اعدام ۷۰ شهروند کرد بە اجرا در آمدە بود، با کاهش ۲۶ درصدی روبه‌رو بودە است.

هەنگاو همچنین گفته است که در سال ۲۰۱۹ دست‌کم دو جوان کرد کە در سن نوجوانی (زیر ۱۸ سال) مرتکب جرم شدە بودند در زندان‌های ایلام و کرمانشاه و چهار زن، دو مورد در زندان‌های سنندج، ارومیە و دو مورد در مهاباد اعدام شدەاند.

این افراد بە اتهام قتل عمد و جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شدەاند که قتل عمد ۴۷ مورد معادل ۹۰ درصد کل اعدام‌ها و جرایم مرتبط با مواد مخدر پنج مورد معادل ۱۰ درصد کل اعدام‌ها بوده‌اند.

مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو اسامی ۴۶ نفر از اعدام‌شدگان کرد در سال گذشته میلادی را نیز ضمیمه گزارش خود کرده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نیز به‌تازگی گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را با توجه به آمارها و گزارش‌های حقوق بشری منتشر شده در سال میلادی گذشته، در ۴۲ صفحه منتشر کرد. این گزارش نیز حکایت از نقض گسترده حقوق بشر در ایران دارد.

عمده‌ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران شامل آمار بالای اعدام‌ها، از جمله اعدام مجرمان نوجوان و زیر سن قانونی برای جرم‌هایی است که با استانداردهای جهانی برای تعریف «شدیدترین جنایات» مطابقت ندارند و بدون محاکمه‌های عادلانه صورت می‌گیرند.

به تازگی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نیز گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را با توجه به آمارها و گزارش‌های حقوق بشری منتشر شده در سال میلادی گذشته، در ۴۲ صفحه منتشر کرد. این گزارش حکایت از نقض گسترده حقوق بشر در ایران دارد. عمده‌ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران شامل آمار بالای اعدام‌ها، از جمله اعدام مجرمان نوجوان و زیر سن قانونی برای جرم‌هایی است که با استانداردهای جهانی برای تعریف «شدیدترین جنایات» مطابقت ندارند و بدون محاکمه‌های عادلانه صورت می‌گیرند.

بر اساس گزارش سالانه هرانا، در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۲۴۸ شهروند ایرانی با اتهامات مختلف از سوی قوه قضائیه به چوبه‌‌های دار سپرده شده‌اند. آمار منتشر شده از اعدام‌های صورت گرفته در ایران در حالی‌ست که به‌گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، ۷۵ درصد اعدام‌ها به صورت مخفیانه بوده است.

مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر آذرماه گذشته با ۸۱ رأی مثبت در مقابل ۳۰ رأی منفی نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. قطعنامه‌ای که در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد، ۲۳ آبان سال جاری، یک روز قبل از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در کمیته سوم مجمع به تصویب رسیده بود.

بیشتر بخوانید:

حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت: اعدام، زندان و سرکوب معترضان

Share