Share

طرح‌های بسیاری چون بیمه زنان خانه‌دار، کاهش ساعات کاری زنان شاغل، سرکار نرفتن زنان شاغل در روزهای پنج‌شنبه‌، بیمه مهریه و افزایش مرخصی زایمان مادران به طرح‌های فراموش‌شده دولت‌های نهم و دهم تبدیل شده‌اند.

 

تارنمای فردا امروز دوشنبه ۱۳ شهریورماه گزارش داد، هفت سال از فعالیت دولت نهم و دهم سپری شده است در حالی که وعده‌های زیادی چون بیمه زنان خانه‌دار، کاهش ساعات کاری زنان شاغل، سرکار نرفتن زنان شاغل در روزهای پنج‌شنبه‌، بیمه مهریه و افزایش مرخصی زایمان مادران به زنان ارائه شده که هنوز از اجرا شدن بسیاری از آنها خبری نیست.

 

دهم مردادماه سال جاری، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران از ارائه لایحه افزایش مرخصی زایمان برای مادران به دولت  خبر داد. در این طرح، افزایش مرخصی زایمان مادران به مدت ۹ ماه برای زایمان‌های یک‌قلو و ۱۲ ماه برای زایمان‌های دوقلو و بیشتر پیش‌بینی شده است.

 

افزون بر وعده مرخصی زایمان، قرار است به پدران نیز مرخصی ۱۰ روزه پس از تولد نوزاد ارائه شود.

 

اجرای طرح بیمه زنان خانه‌دار در آغاز بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته شد و ۳۰ هزار زن در ۸۳ شهر کشور بیمه شدند اما سایر ۱۷ میلیون زن خانه‌دار ایرانی هنوز زیر پوشش این طرح قرار نگرفته‌اند

تارنمای خبرآنلاین نیز بهمن‌ماه سال گذشته به نقل از مریم مجتهدزاده، رئیس مرکز امور زنان نوشت، "لایحه مرخصی سه ساله به دانشجویانی که مادر می‌شوند به کمیسیون لوایح دولت ارائه شده است."

 

بسیاری از منتقدان، لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل را طرحی شتاب‌زده و یک بعدی می‌دانند که همه جوانب امر را نسنجیده‌ و در صورت تصویب این لایحه مشکلاتی برای زنان شاغل ایجاد  می‌شود.

 

با این وجود، طرح تعطیلی پنج‌شنبه مدارس ابتدایی دردی بر دردهای زنان شاغل اضافه کرده زیرا اکنون زنان شاغل، پنج‌شنبه‌ها باید نگران تنهایی کودکان خردسال خود در خانه باشند.

 

در لایحه کاهش ساعت کاری زنان پیش‌بینی شده است "در راستای تحکیم خانواده و حمایت از زنان دارای شرایط خاص اجتماعی، ساعات کار زنان سرپرست خانوار، دارای فرزند زیر هفت سال، همسر یا فرزند معلول و مبتلا به بیماری‌های خاص یا صعب‌العلاج برپایه تقاضای کارکنان مشمول این قانون، با حفظ حقوق و مزایا از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد."

 

اسفند سال گذشته نیز، مریم مجتهدزاده از طرحی خبر داد که زنان شاغل پنج‌شنبه‌ها در خانه بمانند و سر کار نروند.

 

به گفته مخالفان این طرح، زنان شاغل با این تعطیلی دچار مشکل می‌شوند چون برپایه نظرسنجی‌های انجام شده، بیش از یک‌سوم زنان ایرانی در شهرهای بزرگ شاغل‌اند و بخش بزرگی از آنها روزهای پنج‌شنبه امکان مراقبت از فرزندان خود را ندارند.

 

از سوی دیگر، سال ۱۳۸۱ طرحی تصویب شد که برپایه آن زنان خانه‌دار با پرداخت ماهیانه پنج هزار تومان بیمه می‌شدند. این طرح زنان ۱۸ تا ۴۵ ساله‌ای را دربر می‌گرفت که هیچ دریافتی از دولت به‌عنوان حقوق نداشته باشند.

 

اجرای طرح بیمه زنان خانه‌دار در آغاز بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته شد و ۳۰ هزار زن در ۸۳ شهر کشور بیمه شدند اما سایر ۱۷ میلیون زن خانه‌دار ایرانی هنوز زیر پوشش این طرح قرار نگرفته‌اند.

 

سال ۸۸ سازمان بهزیستی اعلام کرد این طرح از وظایف ما نیست و آن را‌‌ رها کرد. بسیاری از کار‌شناسان و مسئولان علت اصلی اجرا نشدن این طرح را نبود منابع مالی کافی برای اجرای آن می‌دانند.

 

با این وجود، مریم مجتهدزاده ۱۹اردیبهشت‌ماه سال جاری از سپری شدن مراحل نهایی لایحه بیمه زنان خانه‌دار خبر داد درحالی که هیچ توضیحی درباره دستگاه متولی اجرا و چگونگی تأمین منابع مالی این طرح ارائه نکرد.

 

۲۸ تیرماه سال جاری نیز زهره‌ لاجوردی، مدیر سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: "بیمه مهریه از سوی این مرکز به وزارت دادگستری پیشنهاد شده است. یعنی مرد با توجه به توان مالی خود از ابتدای ازدواج، مبالغی را به‌صورت تدریجی به‌عنوان بخشی از مهریه برای زن پس‌انداز می‌کند."

 

این درحالی است که چند روز بعد وزارت دادگستری اعلام کرد هنوز پیشنهادی در این زمینه دریافت نکرده‌است.

 

از چند ماه پیش نیز دولت و مجلس دهم اقداماتی را برای افزایش جمعیت و مبارزه با برنامه‌های پیش‌گیری از بارداری، ازجمله  سیاست‌های تشویقی برای ازدواج‌های زودهنگام آغاز کرده‌اند.

 

Share