Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که برای خونخواهی از قاسم سلیمانی ۱۳ سناریو طراحی شده است. نیویورک تایمز به نقل از یک منبع مطلع ایرانی ادعا کرد که خامنه‌ای دستور داده که این بار نه نیروهای نیابتی، بلکه مستقیماً نیروهای ایرانی وارد عمل شوند.

علی شمخانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در بیروت (عکس: آرشیو)

جمعه ۱۳ دی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در حمله ارتش آمریکا به کاروان حامل او در نزدیکی فرودگاه بغداد همراه با ۱۰ نفر دیگر از جمله ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد الشعبی به قتل رسید. رهبر جمهوری اسلامی ایران و سایر مقامات سیاسی و نظامی ایران وعده خونخواهی و انتقام داده‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران سه‌شنبه ۱۷ دی در مصاحبه با نشریه «حرم» اعلام کرد که در جلسه شورای عالی امنیت ملی در مجموع ۱۳ «سناریوی انتقام» برای خونخواهی قاسم سلیمانی مطرح شده است.

شمخانی ادعا کرد که نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه از تعداد  گشت‌زنی‌هایشان کاسته‌اند. دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه این مصاحبه گفت:

 «رویکرد سناریوهای انتقام، اساساً این است که ملت آمریکا به گونه‌ا‌ی ملموس نسبت به هزینه‌های سنگین اقدامات تروریستی کشور متبوع خود در منطقه ما آگاه شود لذا واکنش ما به هر ترتیب متوجه نیروهای آمریکایی در منطقه است و تأکید داریم که نیروها حذف شوند حالا اگر نیروها بخواهند در پایگاه‌ها سنگر بگیرند، علاوه بر نیروها، پایگاه‌ها را هم نابود می‌کنیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه گذشته هنگام بازگشت از فلوریدا اعلام کرد که اگر ایران بخواهد به منافع آمریکا در منطقه لطمه بزند، ارتش آمریکا ۵۲ نقطه از ایران از جمله اماکن فرهنگی را هدف قرار می‌‌دهد. شمخانی گفت:

«به نظرم دوران بررسی و ارزیابی تهدیدات آمریکا دیگر به سر آمده و وقت آن است که ما از تهدیدات خود صحبت کنیم؛ از سناریوهایی که لرزه بر اندام آنان می‌اندازد و در حال بررسی این هستیم که کدام بلا را بر سرشان نازل کنیم.»

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی همزمان با تدفین قاسم سلیمانی در کرمان گفت:

«باید سران قوای سه‌گانه به همراه سپاه و سایر مسئولان دنبال این باشیم که تقاص بگیریم. انتقام حتما باید گرفته شود و به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی هم انجام شده است.»

نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از «یک منبع مطلع ایرانی» ادعا کرد که خامنه‌ای این بار برخلاف رویه، احتیاط را کنار گذاشته و دستور داده که نیروهای ایرانی مستقیماً وارد عمل شوند و انتقام سلیمانی را بگیرند. منبع مطلع ایرانی به نیویورک‌تایمز گفته است:

«این اقدام باید مستقیم، حمله‌ای متناسب به منافع آمریکا باشد و آشکارا توسط نیروهای نظامی خودمان انجام شود.»

بیشتر بخوانید:

جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی با حضور خامنه‌‌ای

Share