Share

کیوان صمیمی و مسعود باستانی، دو روزنامه‌نگار زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج توسط مأموران امنیتی به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند.

تارنمای کلمه امروز سه‌شنبه ۱۴ شهریورماه ضمن اعلام این خبر نوشته است مأموران امنیتی به سالن ۱۲ زندان رجایی‌شهر "یورش" برده و ضمن تفتیش اتاق‌های این بند، این دو روزنامه‌نگار را به انفرادی‌های بند یک منتقل کرده‌اند.

این گزارش از دلیل این اقدام چیزی ننوشته است. چندی پیش سایت کلمه عکس‌های تازه‌ای از کیوان صمیمی و مسعود باستانی منتشر کرد که در آن‌ها این دو روزنامه‌نگار در کنار هم و در گوشه و کنار زندان نشان داده می‌شدند.

کیوان صمیمی، مدیرمسئول روزنامه توقیف‌شده نامه،عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، شورای ملی صلح، کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه و کمیته دفاع از حق تحصیل است.

چندی پیش عکس‌های تازه‌ای از کیوان صمیمی و مسعود باستانی منتشر شد که در آن‌ها این دو روزنامه‌نگار در کنار هم و در گوشه و کنار زندان نشان داده می‌شدند

وی که پیش از انقلاب نیز زندانی سیاسی بود در جریان انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران و در ۲۳ خرداد ۸۸ بازداشت شد.

کیوان صمیمی بهمن‌ماه ۱۳۸۸ به شش سال حبس و محرومیت تمام عمر از فعالیت‌های سیاسی محکوم شد. اتهامات اصلی وی "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت ملی" بود.

او در هشتم آذرماه سال ۸۹ از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد و تاکنون در طول نزدیک به دو سال و نیم بازداشتش بارها دست به اعتصاب غذا زده است.

وی یک بار آن هم در بهار سال ۸۹ از مرخصی استفاده کرد، اما بعد از آن از هرگونه مرخصی محروم بوده است.

گفته می‌شود کیوان صمیمی در زندان از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار نیست و از چند ماه پیش دچار مشکل کبد و بیماری‌های دیگری شده است.

مسعود باستانی روزنامه‌نگار ۳۴ ساله که سردبیری سایت جمهوریت را برعهده داشت و در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران فعالیت می‌کرد پیش از بازداشت اخیر خود چندین بار به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی بازداشت و زندانی شده ‌است.

وی در ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم دستگیر گردید و در دادگاه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

باستانی نیز در زندان دچار بیماری خونی شده ‌است و یک بار نیز در بهمن‌ماه ۱۳۹۰ پس از طی بخشی از معالجات خود دوباره به زندان رجایی شهر بازگردانده شد.

همسر او مهسا امرآبادی نیز از روزنامه‌نگاران زندانی است و هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد.

 

Share