Share

نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌های جداگانه خواستار تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا شدند و همزمان از سربازان آمریکایی حاضر در منطقه اعلام حمایت کردند.

ایران ساعاتی پس از بامداد چهارشنبه به چند پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق حمله کرد/ عکس از خبرگزاری فارس

حمله تلافی‌جویانه ایران ساعاتی پس از بامداد هشتم ژانویه/ ۱۸ دی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، ترس از وقوع یک جنگ همه جانبه میان آمریکا و ایران را در میان سیاستمداران دموکرات آمریکایی افزایش داده است.

واشنگتن هنوز مشخص نکرده است که چگونه واکنشی به این حملات نشان خواهد داد. اما سیاستمداران دموکرات در آمریکا خواستار تنش‌زدایی شده‌اند.

الیزابت وارن، نامزد دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال جاری، در حضور طرفدارانش در نیویورک سخنرانی خود را با موضوع حمله ایران آغاز کرد.

او در این سخنرانی گفته است که مردم آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند و مخاطبان را متوجه وضعیت امنیت سربازان آمریکایی کرده است که هم‌اکنون در منطقه مستقر هستند.

جو بایدن، دیگر نامزد دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این کشور را «به طرزی خطرناکی» به آغاز یک جنگ دیگر نزدیک کرده است.

پت بوتیجیج که جوان‌ترین نامزد دموکرات است هم از بروز جنگ ابراز نگرانی کرد و گفت برای آمریکایی‌ها در عراق دعا می‌کند.

ایالات متحده دست کم ۶۰ هزار نیرو در منطقه دارد که بیش از پنج هزار تن از آنها در عراق مستقر هستند.

همزمان ایلهان عمر، نماینده مسلمان کنگره آمریکا نیز در توئیتی تاکید کرد که در صورت آغاز جنگ امکان بازگشت وجود ندارد. او خواستار برقراری صلح شد.

ایلهان عمر گفته که او تنها عضو کنگره است که در کودکی جنگ را تجربه کرده و صحنه‌های وحشتناک آن را دیده است.

پس از اقدام دولت ترامپ در حمله به کاروان قاسم سیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، مقامات دموکرات کنگره و سایر سیاستمداران میانه‌روی آمریکا دستور رئیس‌جمهوری را  خطرآفرین و ناقض منافع آمریکا دانستند.

ایران در بامداد هشتم ژانویه/ ۱۸ دی به وقت محلی با موشک‌های بالستیک به پایگاه عین‌الاسد در عراق و پایگاه دیگری در نزدیک فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق حمله کرد. همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که به کنسولگری آمریکا در اربیل هم حمله شده اما موشک‌ها به اطراف محل کنسولگری اصابت کرده‌اند.

آمریکا می‌گوید ایران ۱۵ موشک به سمت پایگاه‌های آمریکا در عراق شلیک کرده و ایران می‌گوید تعداد موشک‌ها ۳۵ است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورهای همسایه ایران هشدار داده که اجازه ندهند ایالات متحده از خاک آنها برای حمله به ایران استفاده کند. گزارش‌‌هایی از به پرواز درآمدن هواپیماهای آمریکایی بر فراز دیرالزور در مرز عراق و سوریه خبر داده‌اند. ایران در نامه‌ای به سازمان ملل اعلام کرده که به دنبال جنگ نیست. وزیر خارجه ایران جواد ظریف هم همین پیام را در توئیتر منتشر کرده و نوشته است که ایران به دنبال تشدید وضعیت درگیری نظامی نیست.


در همین زمینه:

واکنش ترامپ به حمله هوایی ایران: همه چیز خوب است

حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق

Share