Share

در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در نزدیکی تهران، دو جعبه سیاه هواپیما پیدا شد. اوکراین و آلمان خواهان رسیدگی شده‌اند رئیس سازمان هواپیمایی ایران می‌گوید ما خودمان به آن رسیدگی خواهیم کرد.

سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی کشور اوکراین در نزدیکی تهران ـ چهارشنبه ۱۸ دی ـ عکس از اکبر توکلی ـ ایرنا

سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی کشور اوکراین در نزدیکی تهران ـ چهارشنبه ۱۸ دی ـ عکس از اکبر توکلی ـ ایرنا

حوالی ساعت ۶ و ۲۲ دقیقه بامداد چهارشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه یک دستگاه هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی کشور اوکراین شش دقیقه پس از بلندشدن از باند فرودگاه «امام خمینی» با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه در محدوده شاهد شهر سقوط کرد. محل سقوط مسکونی نبود.

این هواپیما تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد.

۱۴۶ نفر از مسافران این هواپیما  ایرانی، ۱۰ نفر افغانستانی، ۵ نفر کانادایی، ۴ نفر سوئدی و ۲ نفر اوکراینی و ۹ نفر خدمه پرواز، تبعه کشور اوکراین بوده‌اند.

در میان ایرانی‌های جان باخته در این حادثه دانشجویان مقیم خارج از کشور دیده می‌شوند. مقام‌های ایرانی در برآوردهای اولیه دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام کردند.

ساعاتی پس از این حادثه حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: «هر دو جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین پیدا شده است، اما فقط یکی از جعبه‌های سیاه سالم است و جعبه دیگری چند قطعه شده است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که در عمان به سر می‌برد پس از انتشار خبر سقوط هواپیما سفر خود را نیمه‌کاره رها کرد و به کی‌یف بازگشت. او در واکنش به این حادثه خواست تا از انتشار تئوری‌های بی‌پایه و بدون مدرک در این‌باره پرهیز شود.

زلنسکی اعلام کرد که یک تیم کارشناسی برای تحقیق درباره سقوط هواپیما به ایران اعزام خواهد کرد و دادستان عمومی اوکراین نیز یک پرونده جنایی در این رابطه تشکیل خواهد داد.

سفارت اوکراین در تهران پیش از این اعلام کرده بود که سقوط این هواپیما در نتیجه یک اقدام تروریستی نبوده است اما ظهر امروز منابع خبری آلمان گزارش دادند که اوکراین ارزیابی ایران در رابطه با سقوط هواپیمایش به دلیل فنی را نپذیرفته و خواهان بررسی جعبه سیاه هواپیما شده است.

این در حالی است که علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که بر اساس قوانین ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) رسیدگی به سوانح هوایی در کشور مورد سانحه و توسط سازمان هواپیمایی همان کشور انجام می‌شود، و سقوط بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین نیز توسط سازمان هواپیمایی ایران مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

عابدزاده البته افزود اوکراینی‌ها نیز می‌توانند در بررسی سانحه شرکت داشته باشند.

عابدزاده با بیان این‌که علت سقوط هواپیما هنوز مشخص نیست، گفت: «اطلاعی از نقص فنی احتمالی نداشته‌ایم و خلبان این هواپیما نیز تماسی با برج مراقبت نداشته است.»

حسن رضایی‌فر صبح چهارشنبه گفته بود که خلبان بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی تا پیش از سقوط، اعلام وضعیت اضطراری نداشت.

آلمان نیز که سه تن از شهروندانش در این سانحه جان باخته‌اند اعلام کرد سفارتش در تهران «برای روشن شدن مسئله به شدت در تلاش است».

صبح چهارشنبه، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نسبت به سانحه سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی اوکراین در تهران ابراز تأسف کرد.

بوئینگ در صفحه توئیتر خود گفته است که از گزارش رسانه‌های ایران آگاه است و اطلاعات بیشتری را جمع‌آوری می‌کند.

اگرچه برای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰، هواپیمای سقوط‌کرده روز چهارشنبه، مسئله‌ یا مشکلی پیش از این ثبت نشده است، اما جدیدترین نوع بوئینگ ماکس ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اتیوپی در ۱۹ اسفند / ۱۰ مارس سال گذشته سقوط کرد و تمام ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند. این دومین حادثه ناخوشایندی بود که در کمتر از پنج ماه بوئینگ ۷۳۷ با آن مواجه می‌شد. در اکتبر سال ۲۰۱۸ نیز یک پرواز شرکت هوایی «لیون ایر» در ساحل اندونزی سقوط کرد و همه سرنشین‌های آن کشته شدند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

توضیح:
تیتر، تیزر، متن و عکس اصلی این خبر با اطلاعات تازه به روز شد.

بیشتر بخوانید:

سقوط بوئینگ اتیوپی با عمر کمتر از چهار ماه:‌ تمام سرنشینان کشته شدند

Share