Share

سخنان خامنه‌ای بعد از حمله موشکی ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق در خدمت ترمیم نظام و شکاف‌های درونی جامعه بود. خامنه‌ای اعلام کرد تا خروج آمریکا از منطقه «انتقام» خون سلیمانی گرفته نشده. به تعبیر رهبر جمهوری اسلامی باید دشمن را شناخت و در شیوه مقابله با او تجدید نظر کرد. خامنه‌ای مجدداً با تردید در اصالت اعتراضات، خیزش آبان ۹۸ را حاصل دسیسه‌های دشمن دانست. در مقابل بر جنبه‌های آیینی تشییع جنازه قاسم سلیمانی تأکید کرد.

چهارشنبه ۱۸ دی: سخنرانی خامنه‌ای بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق در خونخواهی قاسم سلیمانی (عکس: شبکه یک صدا و سیما)

بعد از حمله ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عین‌الاسد و اربیل، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه ۱۸ دی در سخنانی که در جمع گروهی از مردم قم ایراد کرد اعلام کرد انتقام خون قاسم سلیمانی هنوز گرفته نشده:

«اما وظیفه ما چیست؟ حادثه مهمی اتفاق افتاده است، بحث انتقام چیز دیگری است حالا یک سیلی به آنها زده شد این مسأله دیگری است. کارهای نظامی این چنینی کفایت آن قضیه را نمی‌کند. باید حضور فسادبرانگیز آمریکا در منطقه به پایان برسد. مذاکره مقدمه دخالت‌ها و حضورهاست. منطقه حضور آمریکا را قبول نمی‌کند.»

اولین موج حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در عراق در ساعت یک و نیم بامداد اتفاق افتاد.  حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی و همراهانش در حوالی فرودگاه بین‌المللی بغداد در بامداد جمعه گذشته هم در همین زمان اتفاق بود. رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی با آغاز حمله موشکی، پرچم‌ ایران را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با اعلام خبر ترور قاسم سلیمانی، تصویری از پرچم آمریکا را توییت کرده بود. یک منبع آگاه در اطلاعات سپاه ادعا کرد که ۸۰ سرباز آمریکایی در این حمله کشته و ۲۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند. اما حمله همزمان با آماده‌باش کامل نیروهای آمریکایی در منطقه انجام شد و به گونه‌ای انجام شد که کمترین تلفات را در پی داشته باشد. سخنان خامنه‌ای بعد از حمله هم موید این نظر بود که حمله موشکی مانند تشییع جنازه قاسم سلیمانی در اهواز، مشهد، تهران، قم و کرمان از یک جنبه نمادین برای حفظ چفت و بست نظام و ترمیم فروپاشی اجتماعی برخوردار است. خامنه‌ای  با خشنودی آشکاری از این تشییع جنازه‌های نمادین گفت:

« کار بزرگی انجام شد. قیامتی به پا کرد.  عده‌ای می‌خواستند وانمود  کنند که انقلاب در ایران مرده و از بین رفته و تمام شده. البته عده‌ای هم سعی می‌کنند این اتفاق بیفتد. شهادت او نشان داد که انقلاب زنده است. دیدید چه خبر شد تهران؟ دیدید چه خبر شد در شهرهای دیگر؟»

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت هم هنگام تشییع جنازه قاسم سلیمانی در تهران گفته بود که این مراسم سبب تجدید قوای نظام بعد از اعتراضات آبان ۹۸ شده است. خامنه‌ای با اشاره به نارضایتی مردم از افزایش قیمت بنزین، مجدداً در اصالت اعتراضات تردید کرد و وقوع اعتراضات را به دسیسه‌های دشمن نسبت داد و از اینجا به ضرورت «دشمن‌شناسی»  رسید:

«چه وظیفه ما به عنوان مردم و جمهوری اسلامی است: اولاً دشمن شناسی است و در مقابل دشمن اشتباه نکنیم. نگوییم که همه می‌دانیم؛ بلکه همه میدانید که دشمن آمریکا و استکبار و صهیونیسم است اما تلاش وسیعی دارد انجام می‌شود که این قضیه را برعکس و نظر مردم را برعکس کنند. با شیوه‌های پیچیده تبلیغاتی. همه باید مراقب باشند. دشمن شناسی بسیار مهم است. در مقام بعد، دانستن نقشه دشمن که چه می‌خواهد بکند؟ و بعد دانستن شیوه مقابله با نقشه دشمن. این را باید مردم بدانند.»

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه ۱۸ دی/ ۸ ژانویه با اشاره به حملات موشکی بامداد امروز به پایگاه عین‌الاسد و پایگاه اربیل آمریکا در عراق با انتشار بیانیه‌‌ای اعلام کرد از این پس ایران مستقیماً به هرگونه اقدام نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه پاسخ می‌دهد. درگیری مستقیم با آمریکا روند تازه‌ای است که از بحران گروگانگیری در سال ۵۸ تاکنون سابقه نداشته.

خامنه‌ای در پایان سخنانش از قطعنامه پارلمان عراق درباره ضرورت خروج سربازان آمریکایی از خاک آن کشور و همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی با قید سه فوریت برای تخصیص ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس از محل صندوق توسعه ملی حمایت و قدردانی کرد.

بیشتر بخوانید:

مجلس ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس اختصاص داد

 

Share