Share

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی و مسئول پیشبرد امور عراق اعلام کرد ایران پیش از حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد و پایگاه آمریکا در اربیل به دولت عراق اطلاع داده بود که این حملات در راه است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفارت عراق در تهران بر ضرورت احترام به استقلال عراق تأکید کرد.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق

اولین موج حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در عراق در ساعت یک و نیم بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی اتفاق افتاد.  حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل قاسم سلیمانی و همراهانش در حوالی فرودگاه بین‌المللی بغداد در بامداد جمعه گذشته هم در همین زمان اتفاق بود. رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی با آغاز حمله موشکی، پرچم‌ ایران را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با اعلام خبر ترور قاسم سلیمانی، تصویری از پرچم آمریکا را توییت کرده بود. یک منبع آگاه در اطلاعات سپاه ادعا کرد که ۸۰ سرباز آمریکایی در این حمله کشته و ۲۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند. اما حمله همزمان با آماده‌باش کامل نیروهای آمریکایی در منطقه انجام شد و به گونه‌ای انجام شد که کمترین تلفات را در پی داشته باشد.

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد بعد از نیمه شب پیام شفاهی رسمی از طرف ایران دریافت کرد که پاسخ به ترور قاسم سلیمانی آغاز شده است. در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده است:

«همزمان طرف آمریکایی هم با ما تماس گرفت و اطلاع داد که پایگاه‌های عین‌الاسد در استان الانبار و حریر در اربیل هدف حملات موشکی قرار گرفته‌اند.»

دفتر نخست‌وزیری عراق در ادامه این بیانیه اعلام کرد که گزارشی از تلفات احتمالی در این حملات دریافت نکرده است.

نخست‌وزیری عراق در پایان این بیانیه بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق تأکید کرد:

 «این بحران خطرناک منطقه و جهان را با خطر جنگ ویرانگر روبرو کرده است. هر نوع تعرض به حاکمیت ملی عراق را رد می‌کنیم و دولت به تلاش خود برای جلوگیری از تنش ادامه می‌دهد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بلافاصله بعد از صدور بیانیه نخست‌وزیری عراق به سفارت این کشور در تهران رفت. ظریف در جمع خبرنگاران گفت حمله موشکی ایران در ارتباط با پایگاهی بوده که در حمله به کاروان قاسم سلیمانی نقش داشته است. وزیر خارجه ایران در ضرورت احترام به حاکمیت ملی عراق گفت:

«حتما برای تمامیت ارضی و استقلال عراق ارزش زیادی و احترام کامل قائلیم. معتقدیم این منطقه باید براساس احترام متقابل و تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه توسط همگان باشد.»

ائتلاف نصر در عراق به‌ رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین این کشور در مورد حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق بیانیه‌ای منتشر کرد و این اقدام ایران را «نقض حاکمیت ارضی عراق» دانسته و آن را محکوم کرده بود.

نیروهای آمریکایی یکشنبه ۸ دی / ۲۹ دسامبر در تلافی کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی توسط راکتی که از یک پایگاه نظامی عراق پرتاب شده بود، به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه حمله هوایی کرد. در جریان این حملات دست‌کم ۲۷ نفر از شبه‌نظامیان از جمله ابوعلی الخزعلی فرمانده تیپ ۴۵ الحشد الشعبی کشته و ۵۱ نفر زخمی شدند. در پی این حملات هزاران معترض و شبه‌نظامی خشمگین سه‌شنبه ۱۰ دی / ۳۱ دسامبر در برابر سفارت ایالات متحده در بغداد گرد آمدند و سپس به آن حمله کردند. رئیس جمهوری آمریکا مسئولیت این حمله را متوجه ایران کرد و خامنه‌ای هم به او پاسخ داد و سپس در جلسه‌ای در فلوریدا، ترامپ دستور حمله به کاروان قاسم سلیمانی را صادر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس قیس خزعلی، دبیرکل عصائب اهل حق، نزدیک‌ترین گروه شبه‌نظامی شیعه به ایران چهارشنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اکنون وقت انتقام‌جویی و خونخواهی قاسم سلیمانی فرارسیده است. آسوشیتدپرس می‌نویسد بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، ساکنان خانه‌های پیرامون سفارت آمریکا در بغداد منازل خود را ترک کردند.

بیشتر بخوانید:

Share