Share

شهره بیات داور ایرانی مسابقات جهانی شطرنج حجاب تحمیلی را کنار گذاشت. پدر او اعلام که بیات دیگر به ایران بازنمی‌گردد.

شهره بیات هنگام داوری رقابت‌های شطرنج قهرمانی زنان جهان که از ۵ ژانویه/ ۱۵ دی در شانگهای چین و ولادیوستوک روسیه آغاز شده است (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

رقابت‌های شطرنج قهرمانی زنان جهان از ۵ ژانویه/ ۱۵ دی در شانگهای چین و ولادیوستوک روسیه آغاز شده است. در مسابقه افتتاحیه جو ون جون از چین و الکساندرا گوریاچکینا به مصاف هم رفتند. شهره بیات که این مسابقه را داوری می‌کرد، بدون حجاب تحمیلی مقابل دوربین رسانه‌ها ظاهر شد. پدر او در مصاحبه با رسانه‌های داخلی گفته بود عکاسان شیطنت کرده‌اند و دخترش کشف حجاب نکرده است. اما او اکنون در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران با تأیید کشف حجاب شهره بیات اعلام کرد که این داور مسابقات جهانی شطرنج قصد بازگشت به ایران را ندارد:

«باتوجه به تلاش های زیادی که من و مادرش و حتی رئیس فدارسیون شطرنج ایران انجام دادیم تا او به ایران برگردد اما دخترم حاضر به برگشت نیست. من سه روز تلاش کردم که برگردد ولی او این تصمیم را ندارد. خودش به این نتیجه رسیده که برنگردد برایش بهتر است. دخترم برای خودش تصمیم می‌گیرد و من نمی توانم برای او تصمیم بگیرم.»

مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج ایران پیش از این در مصاحبه با رسانه‌های داخلی درباره کشف حجاب شهره بیات از خود سلب مسئولیت کرده بود:

«فدراسیون جهانی بدون درخواست و یا مشورت از فدراسیون‌های کشور مبدا اقدام به دعوت از داوران مدنظر خود می‌کند، در اصل داوران نیازی به دریافت مجوز از فدراسیون خود ندارند و حضور شهره بیات هم به این صورت بوده است.»

 هفته گذشته نیز میترا حجازی‌پور استاد بزرگ شطرنج ایران بدون حجاب در مسابقات شطرنج سریع و برق آسای قهرمانی جهان حضور داشت. فدراسیون شطرنج به همین دلیل او را اخراج کرد.

حجازی‌پور قهرمان شطرنج آسیاست و در سال ۲۰۱۵ نیز عنوان استاد بزرگ زنان را  از آن خود کرد.

 رئیس فدراسیون شطرنج ایران در مورد کشف حجاب میترا حجازی‌پور هم تلاش کرده بود مسئولیت را از خود دور کند. او گفته بود:

«حجازی‌پور در فرانسه زندگی می‌کند. او به صورت شخصی در این مسابقات ثبت‌‌نام کرده بود. وقتی متوجه شدیم اعلام کردیم فقط خادم‌الشریعه و پورکاشیان نمایندگان ایران هستند.»

فدراسیون شطرنج اما نتیجه رقابت‌ها و پیروزی‌های میترا حجازی‌پور در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق‌آسای جهان به میزبانی مسکو را به عنوان نماینده ایران منتشر می‌کرد. این زن قهرمان اردیبهشت سال گذشته در اینستاگرام نوشته بود:

«بهترین لحظات زمانی است که باد گیسوانت را به پرواز درمی‌آورد. چه دردناک است آن هنگام که گیسوان رقصان را به زندان پارچه‌ای بازگردانی. مرگ روح زمانی است که آزادی را چشیده و دوباره به اسارت بازگردد. این‌ها پیش پا افتاده‌ترین حقوق انسان‌هاست که من چنین با آب و تاب وصف می‌کنم.»

در پی تذکر فدراسیون شطرنج اما او ناگزیر شد این نوشته را پاک کند.

Share